Петър Димитров: Огромни загуби по водопреносната мрежа водят до безводие

0
Министърът подчертава необходимостта от научни изследвания за справяне с климатичните явления
Министърът подчертава необходимостта от научни изследвания за справяне с климатичните явления Снимка: bTV

Министърът подчертава необходимостта от научни изследвания за справяне с климатичните явления

Министърът на околната среда и водите Петър Димитров подчерта, че причините за водния дефицит в България не се дължат само на климатичните изменения. В интервю за bTV той посочи, че става въпрос за комплекс от фактори, а не за едностранно влияние на климатичните условия.

Не можем да кажем еднозначно, че само климатичните промени са причина за безводието. Налице са множество други фактори“, заяви министърът. Той подчерта, че екстремните климатични явления, които наблюдаваме през последните години, са само знак за това, което може да се случи в бъдеще.

Министър Димитров подчерта, че за да се справим ефективно с тези предизвикателства, ще са необходими значителни научни изследвания. Според данни на Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ), юни 2024 година е бил най-топлият юни в историята на страната, подчерта министърът.

Управление на водните ресурси и загуби по водопроводната мрежа

Министерството на околната среда и водите (МОСВ) стопанисва общо 52 язовира, като 12 от тях са предназначени за питейно-битово водоснабдяване. Според Петър Димитров, към момента няма населени места, които са на воден режим поради проблеми с язовирите, управлявани от МОСВ. Той даде пример с язовир "Среченска бара", който снабдява голяма част от област Монтана и където не се наблюдават проблеми с водоснабдяването.

Министърът обърна внимание и на друг сериозен проблем – неефективността на водопреносната мрежа и огромните загуби на вода. Той посочи конкретен пример с проект за воден цикъл на стойност около 95 милиона лева, при който загубите на вода са достигнали 86%. Според Димитров, тези проблеми произлизат от липсата на ефективен контрол и отговорност от страна на местните власти и ВиК операторите.

Всичко опира до отговорността на местните власти и ВиК операторите. Имаме сериозно законодателство, което регулира строителството и нормите, и то трябва да бъде спазвано“, отбеляза министърът, като добави, че не може да коментира конкретни проекти, но е очевидно, че липсва ефективен контрол върху тяхното изпълнение. Той даде пример с родния си град Плевен, където липсата на вода е проблем от дълги години.

Личен пример в екологични инициативи

Петър Димитров заяви, че вече 12 поредни години активно участва в инициативата на bTV „Да изчистим България заедно“. Тази година министърът ще се включи в почистването на плажа във Варненския квартал „Аспарухово“, като планира да участва в подводната част на кампанията. „Аз лично ще се гмуркам и приканвам гражданите да се включат“, сподели той.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Първата родителска среща за новата учебна година ще започне от... 200 лв.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари