Във Венецуела арестуваха трима американци, двама испанци и чех, обвинени в заговор

2
Смята се, че шестимата са изготвили план, целящ дестабилизиране на страната
Смята се, че шестимата са изготвили план, целящ дестабилизиране на страната

Смята се, че шестимата са изготвили план, целящ дестабилизиране на страната

Властите във Венецуела арестуваха група чуждестранни граждани, сред които трима американци, двама испанци и един чех, по подозрения за участие в заговор за дестабилизация на страната. По данни на вътрешния министър Диосдадо Кабейо, задържаните са обвинени в заговор, целящ да предизвика насилие и да дестабилизира управлението на президента Николас Мадуро, чието преизбиране на 28 юли беше силно оспорено както от опозицията, така и от част от международната общност.

Според Кабейо, заговорът е подкрепян от разузнавателни служби на САЩ и Испания, като целта е била не само президентът Мадуро, но и други висши държавни служители. Министърът съобщи също, че над 400 оръжия, предимно пушки, внесени от САЩ, са били конфискувани, като те са били предназначени за извършване на терористични актове на територията на Венецуела.

По време на пресконференция, Кабейо заяви, че арестуваните вече са дали самопризнания, като операцията за тяхното задържане е била свързана с чуждестранни наемници от Европа и Франция. Той директно обвини опозиционния лидер Мария Корина Мачадо в участие в заговора, а американското правителство – в оказване на подкрепа.

Тези арести идват на фона на напрегнатите отношения между Венецуела и САЩ, както и с Испания, след оспорваните президентски избори. Напрежението с Испания допълнително се увеличи, след като испанският министър на отбраната Маргарита Роблес нарече Венецуела "диктатура". Тя направи това изказване след срещата на премиера Педро Санчес с венецуелския опозиционен кандидат Едмундо Гонсалес Урутия, който избяга в Испания след заповед за арест във Венецуела.

Европейският съюз настоява за публикуване на пълните изборни протоколи, които венецуелските власти все още не са разпространили, оправдавайки се с кибератака. Въпреки че Националният избирателен съвет обяви Мадуро за победител с 52% от гласовете, опозицията твърди, че Гонсалес Урутия е получил над 60% от подкрепата на избирателите.

САЩ вече признаха Гонсалес Урутия за президент и наложиха санкции на шестнадесет души, свързани с управлението на Мадуро, обвинявайки ги във възпрепятстване на изборите. Венецуела реагира остро, като отхвърли санкциите и заяви, че въоръжените сили на страната няма да се поддадат на американския натиск.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Първата родителска среща за новата учебна година ще започне от... 200 лв.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари