Защо имаш нужда от Хидротерапия
- Редактор: Кристиян Великов
- Коментари: 0
"Ти не си болен, ти си жаден!", така твърди известният доктор Батмангхелидж. Човешкият организъм е съставен основно от вода, което обяснява защо дехидратацията води до редица здравословни проблеми, а водолечението е ефективен метод на нетрадиционната медицина.
Хидротерапията е разновидност на физиотерапията.
Лечебни фактори при водолечението са температурният, механичният (воден масаж) и химичният (водата съдържа лечебни минерали, може да бъде смесена и с различни масла, билки и лекарствени вещества).
Хидротерапията няма странични ефекти, а положителните страни от водните процедури проличават още по време на самата хидротерапия. Водните лечебни процедури имат и т.нар. последващо въздействие – положителният ефект от тях е дълготраен.
Водните процедури обикновено са с продължителност между 5 и 30 минути, в зависимост от вида им, заболяването и възрастта на пациента. Важно е да се мине пълен курс на процедурите, тъй като само така ще се постигне положителен ефект от хидротерапията.
Някои водни процедури изискват да се правят на гладно (1-2 часа след хранене), след предварителен отдих (не бива да се подлагате на тях след физическо и психическо напрежение) и в никакъв случай по време на менструален цикъл.
Видове хидротерапевтични процедури
Увивания (най-често с мокър чаршаф)
Използват се за закаляване, при треска, при болни от невроза, затлъстяване, подагра, висока температура. Добре е да се вземе топъл душ след процедурата.
Компреси и лапи
Това са едни от най-често използваните хидротерапевтични процедури в домашни условия. Топлите компреси действат като болкоуспокояващо средство и подобряват кръвообръщението. Ефикасни са при стомашни, бъбречни, чернодробни болки, главоболие. Студеният компрес се прилага при остри, локални възпалителни процеси, хемороиди, кръвотечения, сърцебиене, треска.
Инхалации
Отстраняват инфекциозните процеси в горните дихателни пътища, бронхите и белите дробове. Имат благоприятен ефект при простудни заболявания и хипертония.
Обливания
Ефикасни са при неврози, инконтиненция на урината, запек, разширени вени.
Вани
Ваните се прилагат с лечебна, профилактична и хигиенна цел. Топлите вани подобряват дейността на сърдечно-съдовата, нервната система, опорно-двигателния апарат, както и функцията на мастните и потните жлези. Действат успокояващо, подобряват съня и обмяната на веществата, намаляват напрежението в мускулите. Ефектът от топлите водни процедури се засилва от едновременния прием и на витамини. Студените вани имат закаляващо действие, тонизиращо, стимулират сърдечно-съдовата и нервната система.
Криотерапия
Подходяща е при остри възпаления, кръвоизливи, травми на крайниците у мускулни спазми.
Аналена Бербок: Бенямин Нетаняху може да бъде арестуван, ако...
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...
Двама загинали и 14 ранени при катастрофи за изминалата...
Мъж преби и острига партньорката си в Русе
Русе изпада от трето на осмо място в класацията по...