Предстои реорганизация на дейността на ГКПП "Дунав мост" при присъединяването към Шенген
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
През първите шест месеца граничният контрол ще остане, заяви главен комисар Антон Златанов
Граничният контрол на пункта „Дунав мост" между Русе и Гюргево ще продължи още половин година след присъединяването на България и Румъния към Шенгенското пространство. Това съобщи директорът на Главна дирекция „Гранична полиция" Антон Златанов.
Среща на високо ниво
"Ще се поздравим на 12 декември, сигурен съм в това", заяви Златанов пред журналисти. Той допълни, че предстои среща на „Дунав мост" - Русе с представители на унгарската и румънската гранична полиция, както и с изпълнителния директор на „Фронтекс". "Довечера ще ни приеме министърът на вътрешните работи на Румъния. Продължаваме и утре да обсъждаме всички съвместни мерки и реорганизацията”, допълни Златанов.
Ефективност на граничния контрол
Според Златанов, проверките на автомобили ще се извършват по преценка на граничните власти. "Правим тази преценка достатъчно добре и в момента. Вчера на Видин-Калафат задържахме нови 40 килограма кокаин. Следователно нашият анализ на риска работи и ще продължи и по-добре, защото ще положим допълнителни усилия", посочи директорът на Гранична полиция.
Той информира, че в първите пет месеца на идната година "ние ще преценим, ще анализираме ситуацията и тогава ще се реши кога точно ще отпадне този контрол".
По думите му очакванията са от януари опашките от камиони да намалеят. "Те ще се сведат до опашки поради инфраструктурата, тъй като все пак това са мостове и фериботи", каза Златанов.
По думите му компенсиращите мерки ще бъдат извършвани така, че на част от паркингите "да извършваме проверка на онези камиони, които представляват интерес за нас".
"Когато опашките намалеят или изчезнат, съвсем естествено е да не се налага влизане в паркингите. Това ще бъде постепенен процес. Не очаквайте на 1 януари някой да щракне с пръсти и всичко да е по нов начин. Бързата работа е срам за майстора. Достатъчно много България е чакала за този момент, така че сега със съвсем постепенни и фини настройки нещата ще бъдат такива, каквито трябва", обясни Златанов.
Златанов каза още, че съкращения в "Гранична полиция" няма да има. "Ще се промени драстично моделът ни на работа, тъй като в следващите шест месеца и месеците след това ще трябва да наблегнем основно на точно този тип компенсиращи мерки. Ще усилим много звената ни за оперативен анализ и за анализ на риска. Ще подсилим и трансформираме бройки, които да се занимават с оперативно-издирвателна дейност за противодействие на трансграничната престъпност и ще има и пренасочване към външните граници на България, но то няма да бъде със служители, т.е. служителите да не се притесняват за социалния си статус", каза Златанов.
Директорът на "Гранична полиция" в Русе комисар Димитър Чорбаджиев обясни, че ще бъде предоставена и нова техника. Той даде пример, че служителите трябва да имат мобилни устройства за извършване на проверка. В Русе вече има и два нови автомобила за нуждите на граничните полицаи.
Междуинституционална координация
Подготвен е доклад до министър-председателя, касаещ дейността на Агенция „Митници", Българска агенция по безопасност на храните, Национална агенция за приходите, Тол управление и Регионална здравна инспекция. Съвещанията за пренастройване на дейността на всички структури започват в сряда.
Международно сътрудничество за граничен контрол
След официалния брифинг директорът на ГДГП ще осъществи работно посещение в Букурещ, придружен от своите колеги от Румъния и Унгария, както и от изпълнителния директор на Европейската агенция за гранична и брегова охрана (FRONTEX).
Ключово решение за Шенгенското пространство
На 12 декември 2024 година предстои да бъде взето финалното решение за пълноправното членство на България в Шенгенското пространство. След като Австрия оттегли наложеното вето, 1 януари се очертава като най-вероятната дата за присъединяването на България и Румъния към Шенген, което ще доведе до премахване на контрола по сухопътните граници.
Преходен период и засилени мерки
През първото шестмесечие ще бъде запазен засиленият контрол по границата между България и Румъния, съпроводен с допълнително наблюдение над двете държави. Това решение бе постигнато по време на четиристранна среща между вътрешните министри на Унгария, Австрия, България и Румъния в Будапеща, в присъствието на европейския комисар по вътрешни работи Илва Йохансон.
Докладвай този коментар за нередност
×Ха-ха!: Идиоти! Пак сложихте тигана на огъня преди да са ви подхвърлили цацата!