Фирмата, която може да ни остави без линейки, се оказа менте
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Линейките в Спешната помощ са на повече от 10 години - често се развалят и са в окаяно състояние.
За обновяването на автопарка се разчита на обществена поръчка за близо 60 милиона лева, европейско финансиране.
Процедурата в момента е блокирана от жалбата на българската фирма "Вайнман технолоджи", регистрирана преди месец със 100 лева капитал. Оказва се, че по същия начин се казва и голяма германска компания за медицинско оборудване, съобщи bTV.
Германците са категорични, че нямат общо с българското дружество и има злоупотреба с името им: "С нас никога не се е свързвала тази фирма, за да ни иска разрешение, за да използва името ни. Не бихме искали този случай, да има негативен ефект върху имиджа на нашата компания."
Потърсихме управителя на българската фирма, регистрирана преди месец. На посочения адрес на дружеството не открихме никого.
Според юристи фирмата със 100 лева капитал въвежда в заблуждение. „Тази фирма е регистрирана в Търговския регистър. Счетено е, че това, че дублира някакво име с някакво друго допълнение не е нарушение. Успели са да запазят и се представят под него. Държавата по никакъв начин не може да вземе отношение”, коментира адвокатът по медицинско право д-р Мария Петрова.
Процедурата по обжалване може да продължи повече от месец. От здравното министерство казват, че този период може да е фатален.
„Ако ние не стартираме обществената поръчка за линейките, това създава риск от непризнаване на определен финансов ресурс. Това означава, че ако не получим част от средствата за линейките, трябва да компенсираме по някакъв начин с общия бюджет на проекта”, посочи зам.-министърът на здравеопазването Жени Начева.
Това е второто обжалване на търга. Юристите смятат, че трябва да има по-строги правила за участието в обществените поръчки – и да се отреже достъпът на дружества с 2 лева капитал, които участват недобросъвестно.
Германската фирма вече е подала сигнал до здравното министерство, което е сезирало Комисията защита на конкуренцията, където се обжалва обществената поръчка. Въпреки това комисията ще разгледа жалбата на българската фирма.
От КЗК отказаха да коментират какви са мотивите на българската фирма да обжалва обществената поръчка за линейките.
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Костадин Костадинов: ГЕРБ се подготвя да изяде ДБ, БСП и ИТН
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите
Закон за частния фалит: Ще фалират само богатите