Земеделци масово се отказват да жънат слънчогледа и царевицата си
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 12
Производителите ще приберат по-малко реколта тази година заради 40-градусовите жеги и сушата
Производителите на слънчоглед и царевица ще приберат по-малко реколта тази година заради 40-градусовите жеги и сушата, която те водят след себе си, а някои от зърнопроизводителите са се отказали изобщо да жънат продукцията, която са отглеждали месеци наред, предаде БГНЕС.
Проблемът при слънчогледопроизводителите в Русенска област започват оттам, че слънчогледовите пити не са се напълнили, освен това и слънчогледовите семки са недохранени, и вместо очакваните 300 – 600 кг за декар, първите добиви от продукцията възлизат на около 250 – 300 кг за декар. Проблемите на производителите на слънчоглед не спират дотук. В складовете и в предприятията, които преработват продукцията, има близо 600 хил. тона слънчоглед от 2022 г. Освен това изкупната цена на слънчогледа също е много ниска, съобщават производителите.
На определени места и жътвата на царевицата в Русенска област вече започна, но за производителите количествата от отглежданата от тях продукция не са задоволителни, тъй като възлизат на около 150 – 250 кг за декар, при очаквани количества от порядъка на над 250 – 300 кг за декар. Според производителите няма търсене на царевица.
Има и райони в Добруджа с маслодаен слънчоглед, царевица и пшеница, в които голяма част от продукцията е изсъхнала. И докато средният добив на пшеница в област Добрич е малко над 562 кг за декар след приключилата жътва, се оказва, че при царевицата положението е критично и добив няма да има изобщо. В Добруджанския край е приключила жътвата и на лавандулата, като средният добив е 526,5 кг за декар, както и на рапицата, където средният добив е близо 268 кг за декар.
В Старозагорска област се очакват по-ниски добиви на слънчоглед т.г. Там жътвата на слънчоглед все още не е стартирала масово, а прибирането на царевицата все още не е започнало.
Износът на българска продукция през пристанище „Варна“ от началото на настоящата пазарна година до средата на месец август, обаче, бележи огромен ръст. През този период са изнесени близо 427 хил. тона пшеница и близо 110 хил. тона ечемик, а в рамките на една седмица са експортирани малко над 20 хил. тона слънчоглед и близо 11 хил. тона царевица. Въпреки това за периода от началото на пазарната 2022/2023 г. досега изнесеното количество царевица е със 17,5% по-малко спрямо предходната пазарна година, докато при слънчогледа ситуацията се е подобрила значително по отношение на износа – със 62,5%.
Докладвай този коментар за нередност
×ЙА: Не ги мислете тези тарикатчета, които не мислят за народа а само за гъза си! Заради тях народът консумира по-скъпи продукти, те да са добре
Докладвай този коментар за нередност
×Барби: Нали казаха че за земеделието ще има милиони защо да жънат познавам няколко земеделци вече са милионери
Докладвай този коментар за нередност
×От миналия век: Си спомням, как лошите комунисти имаха поливни канали, помпени станции, трактори с агрегати и тръби... Навсякъде се поливаше, реколтите бяха благодатни и иваше, за всички. И да се краде и за ткзс и за зържава и т.н. Сега сме европейци - жънете
Докладвай този коментар за нередност
×М1А2: Който не е карал трактор да не пише глупости.Кървав кърски труд,клети хореца убити от работа с расипано здраве опитващи се да вържат двата края.А за големите фирми там работата е друга
Докладвай този коментар за нередност
×Nikolov : По времето на комунизма имаше замисъл за поливни системи из цялата страна. Сега има системи за тотална кражба от народа.