Земеделци са принудени да унищожават слънчогледовите си насаждения

0
Поради ниската реколта е по-евтино от събирането му
Поради ниската реколта е по-евтино от събирането му Снимка: БГНЕС

Поради ниската реколта е по-евтино от събирането му

Реколтата от пшеница е единствената светла точка в земеделската картина тази година, докато добивите от слънчоглед и царевица остават на критично ниски нива. Земеделците в страната изпитват сериозни трудности, като някои дори предпочитат да унищожат слънчогледовите насаждения, вместо да ги събират, поради икономическата неизгодност.

В землището на село Димово, край Хасково, Любомир Тенев, който отглежда 500 декара слънчоглед, е принуден да унищожи 350 декара от тях, след като градушка нанася сериозни щети. Вместо да прибира оцелялата реколта, той решава, че е по-икономично да унищожи останалите посеви.

„Ако от тази нива добием само 10-20 килограма, няма икономическа изгода да пускаме комбайн“, коментира пред bTV Тенев.

Съседният земеделец Георги Тенев успява да избегне градушката, но продължителната суша напълно съсипва реколтата му. Въпреки че са изпълнили всички необходими агротехнически мероприятия, сушата се оказва непреодолим фактор.

„Направихме всичко необходимо – торене, пръскане, но сушата съсипа всичко“, споделя Георги. Със среден добив от 120 килограма на декар, земеделецът е изправен пред загуби.

Любомир Тенев изчислява, че разходите му на декар възлизат на около 180 лева, докато приходите едва покриват част от тези разходи. От ниви, които не са засегнати от градушката, той получава средно по 120 килограма на декар, което при цена от 80 стотинки за килограм означава около 90-100 лева на декар. Загубата е между 80 и 90 лева на декар.

Не по-добра е ситуацията и при царевицата в района на Русе. Продължителните жеги тази година принуждават земеделците да започнат жътвата две седмици по-рано, което допълнително намалява добивите.

„В земеделието всеки ден е от значение. Има сортове с по-дълга вегетация, които изискват по-ранно засяване, иначе няма изход“, добавя Георги Тенев.

На фона на тази трудна година, единствено добивите от пшеница бележат ръст. В Добруджа, известна като житницата на България, се отчитат средно 670 килограма на декар, което е с 100 килограма повече спрямо предходната година. Въпреки това, цената на пшеницата е с 10% по-ниска в сравнение с миналата година.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 6
    3
    До ЗЕМЕДЕЛЦИТЕ
    НЕ СЕ ПРАВЕТЕ НА УЛАВИ ЗАЩО НЕ ДИРИТЕ СМЕТКА ЗА УНИЩОЖЕНИТЕ ПОЛИВНИ СИСТЕМИ НА БЪЛГАРИЯ? НАЛИ СТЕ ЗАВИСИМИ ОТ ПОЛИВНОТО ДЕЛО? МЪЛЧИТЕ ЗАЩОТО СТЕ КОНЮКТУРНИ КЛИШЕТА НА ТЕЗИ КОИТО УНИЩОЖИХА ПОЛИВНИ СИСТЕМИ И ГИ НАРЯЗАХА НА СКРАП С ПОМПЕНИТЕ СТАНЦИИ СЛЕД 2012 ГОДИНА. ТОВА БЯХА ВАШИТЕ ГОСПОДАРИ ОТ ПП"ГЕРБ".КАТО.НАСРАНИ ДЕВИЦИ СТЕ И ПРЪДНАЛИ МОМИ,НО КЛОЗЕТИТЕ ВИ СА AUDI Q7/Q8 ,MRCEDES G class ,S class и BMW 7 seria
  • 6
    2
    Az
    Не им пука на земеделците. Важни са субсидиите.
  • 8
    1
    dgd
    Справка в World Factbook на ЦРУ показва, че през 1989-та година в България 11 % от земята е била напоявана. Това са 12 000 кв. км. За 2024-та напояваните площи са 1000 кв. км. Пиша 1000, защото се пише по-лесно от деветстотин и нещо си. Халал да ни е демокрацията.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари