Защо годината започва на 1 януари
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Значими исторически промени в отбелязването на Нова година
Докато светът се готви да посрещне 2025 година, малцина се замислят защо избираме точно 1 януари за начало на новата година. Според информация от Encyclopedia Britannica, този избор има дълга и интересна история, преплетена с религиозни и политически решения.
Решаващата роля за определянето на януари като първи месец принадлежи на римския цар Нума Пумпилий - вторият владетел на Древен Рим преди основаването на републиката. Той извършва революционна промяна в римския календар, замествайки март с януари като първи месец. Изборът не е случаен - месецът носи името на бог Янус, почитан като покровител на всяко начало и нови начинания.
През 153 година преди Христа първи януари официално се утвърждава като начало на римската година. Тази традиция се запазва и в създадения по-късно Юлиански календар на Юлий Цезар.
Християнизацията на Римската империя внася съществени промени в календара. Две алтернативни дати започват да се налагат като начало на годината - 25 март (Благовещение) и 25 декември (Рождество Христово).
Сложното преплитане между Юлианския календар и християнските традиции създава редица практически проблеми. Особено проблематично става определянето на високосните години и датата на Великден. Това налага мащабна календарна реформа, осъществена от папа Григорий XIII. Създаденият от него Грегориански календар възстановява 1 януари като общоприето начало на годината.