Най-малката котка в историята бе открита във вкаменелост в Китай
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Находката е направена в пещера Хуалундун, където са открити и човешки останки на 300 000 години
Екип от китайски археолози направи забележително откритие в източната провинция Анхуей. В пещерата Хуалундун учените попаднаха на вкаменелости от най-малката известна досега котка в историята, съобщава китайската информационна агенция Синхуа.
Новооткритият вид е наречен Prionailurus kurteni (P. kurteni) и представлява изчезнал вид леопардова котка, която е била толкова миниатюрна, че е можела да се побере в човешка длан.
Изследването е проведено от специалисти от Института по палеонтология и палеоантропология към Китайската академия на науките в сътрудничество с експерти от Шведския природонаучен музей. Според учените, откритието хвърля светлина върху еволюцията на съвременните котки, потвърждавайки, че леопардовата котка, домашната котка и котката манул (Паласова котка) споделят общ прародител.
"Остатъците от храната на древните хора в обекта Хуалундун може би са привличали плъхове, а също и тези малки леопардови котки", обясняват изследователите. "Не е ясно дали тези котки са били част от менюто на обитателите на пещерата Хуалундун, тъй като не откриваме следи от човешка намеса върху челюстната кост на фосила", допълват те.
Археологическият обект Хуалундун, открит през 1988 година, продължава да изненадва учените с богатството си на находки. От началото на системните разкопки през 2013 година до момента, там са открити около 20 древни човешки фосила на възраст 300 000 години, над 400 каменни артефакта и повече от 80 фосила на гръбначни животни. Тези човешки останки са най-древните, откривани някога в Източна Азия.