Защо вдигнаха драстично такса смет в Русе?

0
услугата е значително по-висока от събираната такса
услугата е значително по-висока от събираната такса

Община Русе: Услугата е значително по-висока от събираната такса

От първия ден на 2025 година жителите на Русе ще трябва да плащат по-висока такса смет. Промилът върху данъчната оценка на имотите се увеличава от 1.38 на 2.31, което представлява ръст от близо 70 процента. Решението е взето от Общински съвет - Русе и засяга жилищните имоти както в града, така и в малките населени места от общината.

Заместник-кметът Никола Лазаров обясни пред медиите мотивите за увеличението: "Сумата, която се събира от общината, е крайно недостатъчна за финансиране на услугата. Следва да бъде дофинансирана от общината, което би рефлектирало върху бюджета, който е отделен и за други дейности – облагородяване, както и за закупуване на нова техника за подобряване на комуналните услуги".

Защо се налага увеличението?

Такса битови отпадъци в Русе не е променяна от 2012 година, докато разходите за предоставяне на услугата са нараснали многократно. Без актуализация на таксата, общината щеше да е изправена пред недостиг от 8 милиона лева в бюджета си.

"През цялата 2024 година администрацията работи по новата методика, която трябваше да бъде приета през 2025 година, а сега очакваме да се случи през 2026 година. Изчисленията, които правихме в тази насока, говоря за всички общини, не само Русе, тъй като беше оставено от държавата с цялата си тежест на общините, сочат дори едни по-високи стойности от тези, които залагаме за 2025 година", допълни Лазаров, предаде Русе Медиа.

Облекчения за малките населени места

За да не се натоварват прекомерно жителите на малките населени места, общинската администрация е взела решение да поеме между 20 и 60 процента от реалната стойност на услугата. "Съответно за малките населени места така психологическата граница от 100 лева на имот да не бъде прекрачвана", поясни заместник-кметът.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    6
    Бенедикт
    Моля те да цитираш в кой месец от постъпването на работа като кмет, Пенчо Милков си гласува увеличение на заплатата?
  • 1
    5
    Бенедикт
    Пич, аз не харча 10 000 лева за гипсова чешмичка на стойност 500лв от OLX. Това че общинска администрация е корумпирана или откровено бездарна си е нейн проблем. Когато обаче трябва да се компенсира бездарие или корупция от гражданите, тогава вече не е ОК и следващата стъпка не е хубава. Тия опорки за това как парите не стигат ги разправяй в Кораба или там сред себеподобните ти бездарници! Няма да коментирам лъжите на оня късия, дето е наречен кмет от 15 000 души.
  • 0
    4
    ЗАКОН ЗА ОБЩИНСКИТЕ БЮДЖЕТИ
    Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 2003 г.) (1) Приходите в общинския бюджет са: 1. собствени приходи от: а) (изм. - ДВ, бр. 108 от 2007 г.) местни данъци при условия, по ред и в граници, установени със закон; б) (изм. - ДВ, бр. 108 от 2007 г.) местни такси по ред, установен със закон; в) услуги и права, предоставяни от общината; г) общинска собственост; д) глоби и имуществени санкции; е) лихви и неустойки; ж) други постъпления; 2. държавни трансфери за: а) (отм. - ДВ, бр. 108 от 2007 г.) б) субсидии; в) субвенции; г) (изм. - ДВ, бр. 108 от 2007 г.) безлихвени заеми от централния бюджет за финансиране на разходи, в т.ч. за данък върху добавената стойност, до възстановяването им по одобрени проекти и програми, финансирани от Европейския съюз; 3. трансфери между разпоредители с бюджетни кредити. (2) Държавата компенсира изцяло намалението в приходите по ал. 1, т. 1, получено вследствие на провеждането на държавна политика. Чл. 7. (Изм. - ДВ, бр. 107 от 2003 г.) При формирането на приходната част на общинския бюджет общинският съвет определя постъпленията от: 1. местни данъци; 2. местни такси; 3. предоставяните от общината услуги и права; 4. управлението и разпореждането с общинско имущество; 5. глоби и имуществени санкции; 6. лихви, неустойки и други неданъчни приходи. Сега се справи за какво се харчат субсидиите и субвенциите от държавния бюджет! Справи се и с чл. 8 и 9
  • 0
    3
    Бенедикт
    Я извади и бюджета на община Русе за 2012 и 2024 година. Удобно пропускаш, че и парите отпускани от държавата на общините е най висок. Евтините ти провокации и манипулации не вървят. Извади и повишението на ток вода и всякакви данъци, винетки и прочие. Заплатите иначе се вдигнаха защото БСП и ГЕРБ не пяха в хора. Щото иначе всичко щеше да се е вдигнало а пенсионерите щяха да получат 3 лева коледни...
  • -1
    2
    що ли?!?
    2012 г мин. заплата 290 лв, 2025 г. мин. заплата 1077 лв - увеличение със 371,37% Защо я дигнаха толкова тая заплата?!?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Първи сняг. Кварталния тенекеджия удари шапката в земята с думите: "Сбогом сиромашия!"

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари