Един от най-ценните сортове грозде у нас е създаден в "Образцов чифлик"
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Сортът "Велика" е дело на проф. Иван Тодоров
Професор Иван Тодоров от Института по земеделие "Образцов чифлик" край Русе е създател на най-едроплодния ранозреещ десертен сорт грозде в света. Сортът, кръстен "Велика" на името на майката на учения, се отличава със зърна, които тежат между 14 и 18 грама - двойно повече от световноизвестни десертни сортове като "Болгар", "Алфонс Лавале" и "Кардинал", пише Български фермер.
Зърната на сорт "Велика" са с впечатляваща дължина от около 4 сантиметра, почти без семки и се характеризират с наситен тъмночервен до тъмнолилав цвят. Сортът узрява към средата на месец август, едновременно със сорта "Кардинал", и се отличава с много висока родовитост. Това го прави предпочитан избор за отглеждане както на асма, така и на редове.
Популярни десертни сортове у нас
"Кардинал" е сред най-обичаните десертни сортове в България от 1962 година. Създаден е в Калифорния през 1939 година чрез кръстоска между сортовете "Фламе Токай" и "Алфонс Лавале". Днес той е разпространен във Франция, Италия, Алжир, Израел и Румъния. "Кардинал" е ранозреещ сорт, чието грозде узрява през втората десетдневка на месец август. Специалистите отбелязват, че лозите му са чувствителни към ниски температури и са податливи на болести и неприятели.
"Болгар", въпреки българското си име, всъщност произхожда от Близкия изток. Според историческите данни, сортът достига до нашите земи по време на османското владичество, най-вероятно от района на Бейрут. В миналото е бил познат под различни имена като "Афуз Али", "Дати де Бейрут", "Карабурну" и "Реджина". Заради изключителните си вкусови качества, в началото на седемдесетте години на XX век в България са били създадени над половин милион декара насаждения с този сорт. "Болгар" се отличава с голям грозд и едри продълговати зърна с жълто-зелена до кехлибарена кожица и обилен восъчен налеп. Узрява около средата на месец септември.
"Хамбургски мискет", създаден в Англия, е известен със своя специфичен аромат и е разпространен в множество лозарски страни. Узрява едновременно със сорта "Болгар". Характеризира се със средни до големи, рехави и разклонени гроздове. Зърната са едри, тъмносини, с изразен мискетов аромат и по-дебела ципа от останалите сортове.
Класическият десертен сорт "Италия" е създаден в едноименната страна през 1911 година и днес се отглежда в почти всички лозарски държави, включително България. Узрява късно - в края на месец септември или началото на месец октомври. Гроздовете са големи и конични, с много едри зърна. Ципата им е жилава, кехлибареножълта, често с ръждивини. Отличава се с приятен вкус и ясно изразен мискетов аромат. Сортът е особено подходящ за отглеждане на асми, където дава отлична реколта.
"Надежда" е български сорт, създаден в Плевен и утвърден през 1988 година. Той е резултат от кръстосването на хибридите "Войводиново 4" и "Май 13". Това е бял десертен сорт, който узрява в началото на месец август. Специалистите отбелязват, че е чувствителен към мана и оидиум, не понася ниски зимни температури и е подходящ за райони, където температурите не падат под минус 17 градуса.
"Султанина" е бял сорт с ирански произход и е най-старият познат сорт за стафиди. Отличава се с добра плододайност, особено когато се отглежда на асма. Характеризира се с продълговати и восъчножълти зърна със сладко и хрупкаво месо. В южните райони на страната узрява през втората половина на месец септември, а в северните - в началото на месец октомври. Сортът е изключително подходящ за сушене.