Защо китайците ядат само по два шоколада годишно?

1
Културни традиции и генетични фактори определят вкусовите предпочитания
Културни традиции и генетични фактори определят вкусовите предпочитания

Културни традиции и генетични фактори определят вкусовите предпочитания

Въпреки че шоколадът е сред най-обичаните сладкиши в Европа и Северна Америка, милиарди хора по света не споделят същия ентусиазъм към това лакомство. Особено показателен е примерът с Китай, където големите производители на шоколад срещат значителни предизвикателства на пазара.

Драстични разлики в потреблението

Данни от статистика на Gulf News, ООН разкриват изненадващи факти - държави като Гърция и Чехия, с население от около 10 милиона души, внасят повече шоколадови изделия от Китай с неговите 1400 милиона жители. Средногодишната консумация на шоколад в Китай възлиза на едва 200 грама на човек, докато във Великобритания и Франция достига над 3 килограма.

Отвъд икономическите фактори

До средата на 80-те години на миналия век ниската покупателна способност е била основна причина за слабото потребление на шоколад в Китай. Днес обаче икономическият фактор вече не е валиден, тъй като китайското население разполага с достатъчно средства за закупуване на шоколадови изделия.

Културни традиции и вкусови предпочитания

Проучванията показват, че основните причини за ниската консумация на шоколад в Китай са свързани с традициите и вкусовите предпочитания. Въпреки че китайската цивилизация познава захарта от над 3000 години, в Централен и Северен Китай традиционно се предпочитат солени храни. Консумацията на сладки изделия често е ограничена до празничните събития, свързани с осемте големи фестивала през годината.

Генетични особености

Според д-р Чен Жу, преподавател в най-големия университет за агрономия и земеделие в Китай, съвременните генетични изследвания разкриват различия между китайци и европейци в гените TAS1R и TAS2R, отговорни за вкусовите рецептори. Тези генетични особености може би правят източноазиатското население по-чувствително към захарта, което обяснява защо традиционните китайски десерти са по-малко сладки според европейските стандарти.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари