Тестовете на редки заболявания се правят при потресаващи условия
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 1
Помещенията в Националната генетична лаборатория в „Майчин дом” не са обвинявани от над 30 години
Национална генетична лаборатория в "Майчин дом" се нуждае от спешно обновяване.
Националната генетична лаборатория в Университетската акушеро-гинекологична болница "Майчин дом" в София, която извършва тестове за редки заболявания от цялата страна, не е била обновявана повече от три десетилетия. Това разкри репортаж на NOVA, който представи състоянието на това важно медицинско звено.
Лабораторията, чиято история датира от 70-те години на миналия век, се е утвърдила като ключово място за диагностика на над 120 редки генетични заболявания. Въпреки важната си роля в българската здравна система, материалната база на лабораторията е в незавидно състояние.
Д-р Янева, специалист в лабораторията, описва ситуацията така: "Определено имаме проблеми със съхраняване на нещата, защото и на пробите, хладилниците и фризерите са напълно пълни, нямаме и място къде да ги слагаме, изобщо комплексни са нещата". Тези думи ясно илюстрират трудностите, с които се сблъсква персоналът в ежедневната си работа.
Професор Савов, друг експерт от лабораторията, споделя плановете за бъдещето: "Вече има разписано, че лабораториите ще извършват масов неонатален скрининг за спинална мускулна атрофия, муковисцидоза, вродени имунодефицити. Тези средства за предвидени, но преди това трябва да създадем условия". Това изявление подчертава необходимостта от подобряване на инфраструктурата преди разширяване на дейността.
Екипът на NOVA е потърсил коментар от Министерството на здравеопазването относно решаването на проблемите на лабораторията. Към момента на публикуване на репортажа, отговор от министерството все още не е получен.
Ситуацията в Националната генетична лаборатория повдига въпроси за финансирането и поддръжката на ключови здравни институции в България. Обновяването на тази лаборатория е от критично значение не само за подобряване на условията на работа, но и за осигуряване на по-качествена диагностика и грижа за пациентите с редки генетични заболявания.
Докладвай този коментар за нередност
×Az: Не са "обновявяни" може би...