Тихомир Безлов: Има една партия, която доминира в купуването на гласове
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1
Ефективността на акциите на МВР остава под въпрос
Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията коментира актуалната ситуация с купуването на гласове преди предстоящите избори в интервю за Българското национално радио. Според експерта, една партия, която наскоро се е разделила на две, продължава да бъде основен фактор в незаконната практика за купуване на гласове.
Планирани операции срещу купуването на гласове
Безлов отбелязва, че Министерството на вътрешните работи (МВР) планира повече акции срещу купуването на гласове в сравнение с предишни избори. Въпреки това, той изразява съмнение относно ефективността на тези мерки:
"Виждаме планирани операции и МВР се опитват да направят повече акции от предишните избори. Ползата е, че като са повече, част от контингента ще се пази повече и ще купи по-малко гласове. Но почти никога не се засяга корпоративния вот, а той е по-голям от купения", споделя експертът.
Корпоративен вот - по-сериозен проблем от купения
Безлов подчертава, че корпоративният вот представлява по-голям проблем от директното купуване на гласове. Той дава пример с минали случаи в топлоелектрически централи и мини, където е имало сериозен корпоративен натиск за гласуване по определен начин.
"Да, в предприятие може да има натиск за гласуване, вие как го доказвате това?", пита риторично Безлов, посочвайки трудността при разкриването и доказването на такива практики.
Политически натиск и селективно правоприлагане
Експертът изразява загриженост относно възможността за политически натиск върху правоохранителните органи:
"Това, което със сигурност е вярно, че вероятно в зависимост от ситуацията и началниците се съобразяват с тази доминираща партия. Съобразяват се и избягват по-тежки мерки, защото след това не е ясно кой ще дойде на следващите избори и какви ще са последиците за тях, ако са прекалено активни."
Недостатъчна ефективност на правоохранителните органи
Безлов критикува работата на МВР, твърдейки, че те често разчитат на сигнали от политически партии, вместо да провеждат собствени разследвания:
"Обикновено някоя партия или коалиция пуска сигнал до МВР и те трябва да го проверят", обяснява той, намеквайки за липса на проактивност от страна на правоохранителните органи.
Докладвай този коментар за нередност
×нунчо: МВР провежда собствено разследване и като чуе,че Варбан ц иг ан ина е купувача си замълчават защото шефовете са назначени от сикаджииските гербаци