Русенец улови 36-килограмова белуга в язовир край Велико Търново

28

Каратистът Здравко Иванов извади праисторическата риба след 20-минутна борба и я върна обратно във водата

Впечатляващ улов на гигантска белуга с тегло от 36 килограма направи русенецът Здравко Иванов в езерото "Света гора" край Велико Търново. 38-годишният треньор по карате киокушин успя да извади праисторическата риба след 20-минутна битка, съобщава "България Днес".

Здравко, който е бивш състезател по карате, а сега треньор в русенския клуб "Юнак", споделя, че е отишъл на язовира с надеждата да улови именно представител на есетровите риби.

"Знаех за тези есетрови риби във водоема и отидох с нагласата специално за тях. Преди две години вече бях хващал, но по-малки, а тази се оказа най-голямата - цели 36 килограма. Дълго време не можех отново да уловя есетра, въпреки че им бях научил тънкостите. Моят девиз е: 'Постоянството води до успех'. Не се отказах и ето, че бях възнаграден", разказва Иванов пред изданието.

Уловът на огромната белуга не е бил лесен. В момента на улавяне адреналинът е бил толкова висок, че Здравко дори пада, докато тича към въдицата.

"Чакането беше нервно. Бях дръпнал въдицата за есетра встрани от тези за шаран. Когато алармата започна да звъни, така бързо побегнах, че се подхлъзнах и паднах. Все пак успях да засека. Подготвен съм и знам за какви чудовища става въпрос. Адреналинът беше на максимум. За около 20 минути извадих рибата на брега", споделя със силни емоции майсторът на бойните изкуства.

Тайните на успешния риболов

За успешния улов Здравко използва специално подготвена стръв: "Ловя на протеинови топчета, изградени на рибна основа. Тази белуга улових на две топчета с големина 20 мм. Те се разтварят бързо във водата. За захранка използвам 4 мм пелети", обяснява опитният риболовец.

Русенецът е категоричен, че такива редки екземпляри задължително се връщат обратно във водата: "Тези белуги са атракцията на язовира, но задължително се връщат обратно във водата. Престъпление е да вземеш такава, тъй като са критично застрашени в природата".

Здравко Иванов разказва, че страстта му към риболова датира от ранна детска възраст. "От 7-годишен съм се запалил по риболова покрай баща ми. Първоначално беше само хоби, но после се превърна в много голяма моя страст и започнах да ходя за риба постоянно. Стана ми начин на живот", споделя той. Досега е имал и други впечатляващи улови, включително сом от 35 килограма, но белугата е негов личен рекорд.

Синът на Здравко, 7-годишният Виктор, който също тренира карате и обича риболова, се оказва талисман на баща си. Преди излета момчето много искало да хванат белуга и желанието му се сбъдва.

Философията на шампиона

Интересна е философията, която русенецът споделя относно връзката между карате и риболова: "Между каратето и риболова има нещо общо. За да имаш успех, трябва винаги да се развиваш, да експериментираш, да променяш стратегията. Ако стоиш и чакаш на една техника цял живот, няма как да се развиеш. Общото между спорта и риболова е също така никога да не се отказваш, колкото и да ти е трудно", казва Здравко, който е живял 15 години в Англия, където също е усъвършенствал уменията си в риболова.

Застрашен древен вид

Белугата е уникална риба, която почти не се е променила от времето на мамутите. Тя е една от най-големите сладководни риби в света и може да живее повече от 100 години. Днес популацията ѝ е критично застрашена и е включена в международния Червен списък.

Тази риба няма кости - скелетът ѝ се състои от хрущял, който се втвърдява с възрастта. Въпреки това, белугата е опасен хищник, който се храни с по-малки риби. Женските екземпляри произвеждат ценен черен хайвер, който се продава на цени от 800 евро за 100 грама.

В исторически план са документирани улови на белуги с невероятни размери - през 1827 година в Русия е уловена риба с тегло от почти 1,5 тона, а през 1920-те години - екземпляр с тегло над 1 тон и дължина до 5 метра.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Sign in with Google
Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    5
    LesOFF
    https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BE%D1%80%D1%83%D0%BD%D0%B0 Четете вие :)) ...Сигурно е по време на праисторическият Дунав...
  • 1
    4
    Българин
    Какви мамути те гонят? Тя е от времето на динозаврите, но това хиляди и милиони години е все тая според теб! То бива, но да не прочетеш основни неща преди да пишеш е срамно.
  • 2
    3
    LesOFF
    Казва се Моруна бе пичове….
  • 2
    2
    до 1
    Да беше потърсил по-добре! Освен кит белуга има и есетра белуга! Чичко гугъл дава това което го питаш, писал си „белуга“ извадил ти е няколко белуги и ти си се хванал за първата! Да беше написал „есетра белуга“ че да се просветиш! Ето ти едно интересно четиво за нея! https://novinata.bg/obsthestvo/5-fakta-za-nay-golqmata-riba-v-rusiq/
  • 0
    1
    A3
    До сега четох в Wikipedia, белугата е морски бозайник, а това което е хванал е вид есетра! Историческата информация, която давате е за вид кит!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Март 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
242526272812
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Виц на деня

- Здравейте, аз съм новата ви съседка. Да ви се намира сол?
- Една минутка, да разкарам жената...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари