Работата от вкъщи, а не в офиса става съвсем реална тенденция

0
Служителите предпочитат работодателите им да им остават възможност да продължат да работят от вкъщи
Служителите предпочитат работодателите им да им остават възможност да продължат да работят от вкъщи

Служителите предпочитат работодателите им да им остават възможност да продължат да работят от вкъщи за определен период след края на пандемията, показва проучване на консултантската компания Colliers International сред 5000 души в цял свят, представляващи 18 различни индустрии, пише Investor

В резултат на нарастващия интерес на компаниите към създаване на офис пространства, които стимулират иновациите, креативността и екипното сътрудничество, офисите ще се превръщат в централно място за колаборация и осъществяване на различни корпоративни активности, сочи докладът, обобщаващ резултатите от проведеното проучване за впечатленията на служителите от дистанционната работа през периода, в който света премина през пандемия от COVID-19.

Служителите изразяват желание и да започнат да общуват с колегите си лице в лице. Някои от участниците са заявили, че изпитват необходимост от поставянето на ясно очертана граница между работа и личен живот. В доклада на Colliers се твърди и че офисът ще продължи да бъде нужен, но компаниите вероятно ще започнат все повече да се ориентират към въвеждането на практики за дистанционна работа.

Нагласите към работата от вкъщи бяха поставени на изпитание в периода на пандемията“, казва Яняп Боогард, директор консултантски услуги за офис пространства за района на Близкия изток, Европа и Африка в Colliers. “Най-голямата изненада за много компании беше откритието, че дистанционната работа е приложима за тях, без тя да води до загуба на продуктивност и да вреди на усещането за свързаност между членовете на екипа. Това стана причина за редица бизнеси да преосмислят своите процеси, корпоративна култура и като цяло бъдещето на работното място“, допълва Боогард.

Независимо от случващото се значението на офиса продължава да бъде съществено, тъй като е трудно да се изгради и поддържа фирмена култура от разстояние. Необходими са интеракции лице в лице, за да може да се създаде истинска, изпълнена със съдържание връзка между хората“, продължава Яняп. „COVID-19 ще бъде катализатор на еволюцията на офисния дизайн, предизвиквайки работодателите да открият правилната формула за дистанционна работа“.

Съществуват отлични примери за компании, които са трансформирали работните си пространства по начин, който стимулира екипната работа, сътрудничеството и креативността, но има и такива, които все още търсят посоката. След коронавирус пандемията ще е необходимо да се преосмисли начинът на използване на офисите и техният дизайн, за да може той да отразява и да съответства на корпоративния бранд, култура и ценности“, смята Яняп.

За да оползотворят максимално пространствата, с които разполагат, компаниите ще трябва да променят начина, по който ги използват, като планират ефективно комбинацията от работа от офиса и от разстояние. „Много от успешните иновации и сътрудничества са се появили неочаквано и спонтанно, а това е по-трудно да се случи посредством видео разговори. Работодателите трябва да открият правилния баланс между осигуряването на достатъчно място за срещи между хората, когато се нуждаят от такова, и ефективното управление на работата от офиса така, че да се избегнат пикове в заетостта на пространството“, казва Яняп.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

По статистически данни на НСИ всяка втора жена не желае да бъде ВСЯКА, камо ли ВТОРА

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари