Проучване: Охлаждане на пазара на труда в България
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
София и Русе са единствените градове с позитивни прогнози за нови работни места
Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) публикува резултатите от седмото си национално проучване, разкриващо тенденциите на пазара на труда в страната. Анкетата, обхванала 1197 компании, показва значителна промяна в нагласите на работодателите спрямо наемането на нови служители през следващите шест месеца.
Ключови данни от проучването
Според проучването, над 50% от работодателите не планират да разширяват екипите си в близко бъдеще. Разпределението на отговорите е както следва:
- 32% от анкетираните компании не очакват промяна в числеността на персонала
- 24% прогнозират наемане на нови служители
- 20% планират съкращения
- 24% са несигурни относно бъдещите си планове за персонала
Регионални различия
Интересен факт е, че единствено в София и Русе работодателите заявяват намерения за наемане на нови служители през следващото полугодие. Това подчертава неравномерното разпределение на възможностите за заетост в различните региони на страната.
Анализ на тенденциите
Александър Георгиев от Българската конфедерация по заетостта коментира резултатите в интервю за Радио София. Той отбеляза значителен спад в коефициента на заетост спрямо предходното проучване:
"Намаляването спрямо предходния отчетен период е с 12%. За нас това е много сериозна индикация, че навлизаме във фаза на охлаждане на пазара, което донякъде беше очаквано. До средата на миналата година икономиката беше във фаза на прегряване", обясни Георгиев.
Предизвикателства пред пазара на труда
Експертът посочи и някои структурни проблеми на пазара на труда:
"Има отворени позиции, за които трудно се намират хора, съответно има и хора, за които няма подходящи отворени позиции. В някои отношения има диаметрално разминаване между кадрите, които са налични на пазара и тези, от които бизнесът има нужда", коментира Александър Георгиев.
Прогнози за бъдещето
Георгиев определи пазара на труда в следващите месеци като "скромен и колеблив". Той подчерта несигурността, която много компании изпитват:
"Много повече компании са отбелязали, че не са сигурни в каква посока ще вървят от гледна точка на назначаване на хора. Ситуацията на пазара е такава, че те не са спокойни, за да предприемат дългосрочни мерки", добави експертът.
Сезонни фактори
Част от охлаждането на пазара на труда се дължи и на приключването на летния сезон, който традиционно създава търсене на сезонни работници. Това допълнително подчертава динамичния характер на заетостта в България и необходимостта от адаптивност както от страна на работодателите, така и на търсещите работа.