Президентът трябва да е мъж, не да подсмърча!
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
Тома Томов е политически анализатор. Завършва журналистика в Софийския университет през 1968 г. Работи в списание „Младеж“ (1966-1969). Прави серия репортажи от СССР и интервюира Александър Солженицин и Иля Еренбург. През 70-те години името му се свързва с програмата „Светът в действие“. Води седмичната програма „Панорама“. Пътуващ международен кореспондент е за САЩ, Европа, Япония, Азия, Близкия изток. Интервюира Джими Картър, Ричърд Никсън, Хенри Кисинджър, Сайръс Ванс, Марлон Брандо, Рей Бредбъри, Индира Ганди. През 90-те години реализира култовата рубрика „Наблюдател“. Снима падането на Берлинската стена и всичко, което се случва в модерния свят след това.
ИНТЕРВЮ НА СИМО РУСЕВ/Ретро.бг
- Г-н Томов, идва ли друг свят, как е възможно съществуването в него, или планетата е обречена от безумието на трета световна война, за каквато в прав текст говори папа Франциск?
- Папата може да произнесе една проповед, но не може да премахне бедността. Това са неразрешими проблеми. Човекът направи от Земята концентрационен лагер и ще си плаща. Проблемът е, че при 100 души на Земята двама изхранват останалите, 10 души вършат работата и 13 управляват. Какво правим с останалите 75? Т.е. много са хората. Какво да се прави с бедността, която е колосална.
- Защо ни се случват арабски пролети, Сирия, бежанците, разстреляният Париж, сваленият руски Су?
- Всички тези събития трябва да се анализират самостоятелно. Трябва да се абстрахираме от конспиративните теории, защото Арабската пролет е едно, а процесите в Европа са съвсем друго. Те се подчиняват на различни логики. Всяка нация си има собствен кладенец на времето.
- Точно за кладенците питам. Това не е ли глобалният въпрос за владеенето на енергийните ресурси?
- Е, да. Имаше един момент, когато американците се нуждаеха много от Близкия изток и Сайръс Ванс даже каза, че това е сънната артерия на Америка. Така че от момента, в който сключват договора с крал Сауд, основателя на Саудитска Арабия, това е в сила. Но след енергийната революция, която бе извършена в Америка с фракинга, с лайт ойла, САЩ вече спокойно може да задоволяват нуждите си от петрол. По-скоро ще има страхотно сриване на цената. Затова американците в момента не се нуждаят от Близкия изток. Техният основен противник е Китай. Те не знаят как да менажират китайския възход. А след като направиха съдбоносна грешка в Близкия изток, се чудят как да се изтеглят, без да загубят същевременно, което е много трудно.
- Какви са възможностите за търсене на разумен изход от ескалиращата ситуация с ИДИЛ в Сирия, с миграционните вълни, с въоръжения конфликт и търговската война между Русия и Турция?
- Разумът е различен. Англосаксонският разум е един, руският е друг, китайският – трети. Дън Сяопин навремето имаше прекрасна фраза: „Когато се бият два тигъра, умната маймуна седи на дървото и гледа сеир”.
- Какво може да направи нашата малка държава, докато се бият тигрите, не трябва ли да се възползваме?
- Имаме продажен компрадорски елит. Той не заслужава да управлява страната, но друг нямаме. И с този елит тази страна толкова може да постигне. Повече не може.
- Трябва ли да плаче държавният глава?
- Държавният глава е и главнокомандващ. Представете си, че има война. Трябва да пратиш десетки млади хора на фронта. Не може да ги пратиш, подсмърчайки. Трябва да си мъж. Затова по-добре в България да има някой като Бенковски, който да може да ръководи хора в бой. Сега държавният глава – Росен Плевнелиев, е един мил човек, знае английски, строителен предприемач, но България може би би била по-добре, ако намери някой, който да не говори толкова много. Ама какъв съм аз да давам съвети на държавния глава?
- Това, че сме малка държава, не е ли нашият шанс, имаме ли полезен ход?
- Винаги има полезен ход. Докато си жив.
- Какво да правят големите – Путин и Ердоган. Възможен ли е диалог там, или разговорът приключи със свалянето на Су-24?
- Дано да не правят големи грешки, за да не се сринат нещата към военна конфронтация. Иначе и двамата са достатъчно силни лидери, за да се разберат.
- Обама, ЕС, Меркел къде объркаха визията си, възможен ли е коригиращ диоптър за съвременната политика?
- Да се управлява една държава, да се занимаваш с политика, е много трудно нещо. Айнщайн казва, че това е по-трудно от Теорията на относителността. Глобални лидери в момента няма. Още по-малко - големи. И светът в момента е в доста хаотично и неуправляемо състояние. Америка е по-слаба, но ще продължи да бъде водещата нация поне още 20-30 години. След това вече Китай, който неудържимо напредва, вероятно вече ще поиска да промени правилата. Ще изгони американците от Азия, а след това ще видим какво ще прави. Засега има два големи проекта. Единият е китайският, който, образно казано, е Коприненият път към Европа, подкрепян от 70 милиона строители и огромните им пари. Само в Лондон вложиха 62 милиарда. Другият проект е американският, който от едната страна захапва Европа, а от другата – Азия. Американският проект е класическият англосаксонски проект. Той се реализира, отначало, чрез английската империя, а след това - чрез американската демократична империя в момента. С пълен и тотален контрол над финансовия капитал на Запада. С най-добрата и най-могъщата армия. Те печатат парите на света. Кой ще победи, не може да се каже.
Връчиха три наказателни постановления на "Линамар"
Мая Санду печели втори мандат като президент на Молдова
Мая Санду печели втори мандат като президент на Молдова
Галин Цоков: Учителските заплати ще бъдат увеличени със 123%
Мая Санду печели втори мандат като президент на Молдова