Политолози: Промените в правителството са формални
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Очакват се обвинения в намеса по време на изборите
Промяната на вътрешния министър предизвика разнообразни реакции в политическите среди и сред обществеността, но според експертите в областта, тя едва ли ще доведе до значими резултати в управлението на страната. Политологът Стойчо Стойчев заяви в ефира на bTV, че смяната на вътрешния министър, независимо от обществения натиск, има по-скоро символично значение и няма да доведе до очакваните промени в секторите на вътрешните работи или железопътния транспорт.
„Смяната като че ли и по оценки на хората, които я искаха, е по-скоро формална – колкото да бъде задоволено желанието на публиката да бъде сменен господин Стоянов. Един човек или пък смяната му няма да оправи влаковете, както и в Министерството на вътрешните работи няма да се случи кой знае какво със смяната на министъра“, подчерта Стойчев. Той допълни, че тази промяна е консултирана и с президента Румен Радев, което подчертава политическата сложност на ситуацията.
Политологът Георги Киряков също коментира новото правителство, като го определи като „старото, само че е ново“, цитирайки известен български класик. „Особени промени освен трите формални няма. Това правителство трудно може да се определи като равно отдалечено от политическите партии, защото вътре със сигурност има някакви властови и политически баланси. Все пак някакви кръгове успяват да внесат свои кадри по странични пътища“, поясни Киряков. Според него, сегашният състав на правителството може да се превърне в инструмент за политически обвинения по време на предстоящите избори, а съмненията относно честността на изборите ще бъдат неизбежни.
Наред с това, Стойчо Стойчев предрече, че ситуацията с ДПС ще остане неясна до последния момент преди изборите. „Нещата може би ще се решат в съда, тъй като която и от двете страни би имала надмощие, досега щеше да вземе превес. Като дойде време за листи, вероятно ще видим и Чакъров, и Пеевски да искат да регистрират. Централната избирателна комисия вероятно ще трябва да преценява коя регистрация да обяви за валидна и това ще стигне в крайна сметка до Върховния административен съд. Възможно е и нито един от двата лагера да не може да регистрира листа на ДПС и ще се наложи те да се явят с различни „марки“, добави той.
Според експертите, предстоящите избори ще се проведат в обстановка на ниска избирателна активност, близка до тази на изборите от 9 юни, което допълнително ще усложни ситуацията.