Ремонтът на банята надхвърля 10 000 лева само за труд
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0

Внимавайте с майстори, обещаващи бързи ремонти
Цената за ремонт на баня достигна рекордни нива през март 2025 година, като само за труд надхвърли психологическата граница от 10 000 лева. Според проучване на "Telegraph.bg", офертите в различни фирмени сайтове и социални мрежи варират между 9500 и 11 500 лева, докато някои строители критикуват колегите си за подбиване на цените до 7000 лева в големите градове.
Строителният консултант и технически надзорник Кирил Димитров потвърждава тенденцията: "Не мисля, че има друга причина за поскъпването освен общата инфлация. Все още обаче има и доста хора, които работят за по 8000 – 8500 лева за бани, в които няма някакви нестандартни изисквания и се влагат по-масови материали".
Бюджет за материали
Димитър Димитров от софийски шоурум на водеща компания разкрива, че бюджетът за материали при стандартна баня варира между 5000 и 7000 лева. "При средния клас може цената да нарасне и докъм 8000 лева. Причината е, че за една баня компонентите наистина са много. Като започнем от лепилото и хидроизолацията и стигнем до последната закачалка, говорим за наистина доста детайли", обяснява експертът.
Размери и специфики
Стандартните размери на съвременна баня са около 4 квадратни метра, докато при по-старото строителство достигат 5 квадратни метра. При луксозните изпълнения инвестицията може да достигне 10-15 хиляди лева само за материали.
Цени на компонентите
Най-скъпи се оказват душът и мебелите за банята, заедно с плочките. Цените на плочките първо качество започват от 20 лева на квадратен метър, масовите варианти са между 50 и 60 лева, а луксозният клас достига 150-200 лева. Специалните италиански плочки с нестандартни размери до 2,60 метра на 1,20 метра могат да струват между 300 и 400 лева за квадратен метър.
Предизвикателства при монтажа
"Монтажът на големите плочки понякога отнема цял ден. Затова, когато се дава цена на труд за обект с такива изисквания, не е добре тя да е на квадратен метър", споделя Кирил Димитров. Той добавя, че при вградени ниши и специални изисквания, цената и времето за изпълнение се увеличават значително.
Технологични срокове
Експертите са категорични - качественият ремонт на баня отнема минимум 14 дни. Влияние оказват сезонът, влажността на въздуха и типът сграда. Техническият ръководител Кирил Димитров разяснява процеса: "При условие че няма някакви утежняващи обстоятелства, къртенето отнема един ден, толкова е нужно и за изграждането на електрическата инсталация и още един ден за канализацията. Следва един ден за замазка на пода и стените. След това технологично са необходими поне два дни, за да дръпне замазката".
Нова тенденция в сезонността
Интензивното ново строителство променя сезонността при ремонтите. Най-натоварени вече са първите шест месеца от годината. "Юли и август вече са по-слаби като месеци и хората предпочитат да планират за тогава почивките си", потвърждава търговецът Димитър Димитров.
Български производители на международния пазар
Положителна новина за сектора е присъствието на качествени български производители, които изнасят санитария и керамични плочки в чужбина. Възраждането на най-старата фабрика за плочки в град Елин Пелин допринася за по-добрата конкуренция и достъпни цени на пазара.