Русенци стартират подписка за възстановяване на извънредната комисия по екология

9
"Дишаме вредни вещества, а властите закриват канала за диалог по екологичните проблеми", недоволстват жители на Русе
"Дишаме вредни вещества, а властите закриват канала за диалог по екологичните проблеми", недоволстват жители на Русе Снимка: Facebook / Обществен съвет Русе

"Дишаме вредни вещества, а властите закриват канала за диалог по екологичните проблеми", недоволстват жители на Русе

Жители на крайдунавския град алармират за решение на Общинския съвет в Русе да прекрати дейността на извънредната комисия по екология с граждани в условията на продължаващо силно замърсяване на въздуха в града. Нерешените екологични проблеми предизвикаха силен обществен отзвук и организиране на петиция за възстановяване на нейната работа.

В социалните мрежи се появиха множество сигнали за замърсен въздух и неприятни миризми в различни квартали на града. Сред най-активните граждани, които споделят своите наблюдения, е Маргарита Шурупова, жителка на Русе.

"Живеем в Русе, в дом с прекрасна гледка. От терасата ни се открива панорама към западната част на града — вижда се Дунав, а отвъд него вече е Румъния. Но на този красив пейзаж има и нещо друго — индустриални комини," споделя Шурупова в своята публикация във Facebook.

Според нейните наблюдения, проблемът със замърсяването на въздуха в Русе е достигнал тревожни нива. "Един ден големият ми син — който, между другото, получи сериозно обостряне на алергиите точно тук, в Русе — прибра сушащото се пране от терасата и изненадано попита: 'Мамо, защо чистите дрехи миришат на химикали?' До такава степен въздухът тук понякога е мръсен — че дори прането не ухае на свежест, а на изпарения," описва тя ежедневните проблеми, с които се сблъскват жителите на града.

По данни на експерти, Русе е сред най-индустриализираните градове в България и един от лидерите по замърсяване на въздуха. Шурупова посочва конкретните предприятия, за които жителите най-често се оплакват: Оргахим Резинс, Линамар Лайт Металс, Булмаркет и Лубрика.

"От 'Оргахим' мирише на ацетон, от 'Линамар' — на леярна, от 'Булмаркет' — на кисела воня, добре позната на жителите на Мартен," конкретизира Шурупова в своя пост.

Особено тревожен е фактът, че според гражданите, замърсителите или имат собствени станции за мониторинг, или изобщо не са подложени на реален контрол. "А когато го има, той не улавя най-важното — например формалдехидът, от който идва типичната бакелитова миризма, изобщо не се мери. В такава система е лесно да напишеш в доклада, че 'всичко е в норма'. Само че хората не живеят в доклади, а в реалността. И се задъхват," отбелязва Шурупова.

Сред известните замърсители на въздуха в Русе се посочват бензол, крезоли, толуол, фенол, нафталин, фини прахови частици PM2.5 и PM10, серни и азотни съединения, тежки метали. Някои от тези вещества са канцерогенни, други са мутагенни, а трети предизвикват дразнене на лигавиците, главоболие и кашлица. Особено уязвими са децата, възрастните хора и лицата с астма, алергии или отслабена имунна система.

Решението на Общинския съвет в Русе да прекрати дейността на извънредната комисия по екология с граждани предизвика недоумение сред жителите на града.

"Комисиите към общинските съвети не са нещо абстрактно или скучна формалност. Те са механизъм за участие. Пространство, където се срещат властта, експертите и обществото. Където можеш да зададеш неудобен въпрос, да възразиш, да защитиш позиция," подчертава Шурупова.

Гражданите определят закриването на комисията като стъпка назад в развитието на гражданското общество. Особено символично е това да се случва именно в Русе – градът, където през 80-те години на миналия век екологичните протести изиграха важна роля в демократичните промени в България.

В отговор на решението на Общинския съвет е стартирана петиция за възстановяване на извънредната комисия по екология с граждани в Русе. До 20 април организаторите се надяват да съберат поне хиляда подписа.

"Екологията не е тясна тема. Тя е за здравето, сигурността и бъдещето на децата ни. Особено в град като Русе, където има историческа памет за това как въздухът може да стане заплаха, а обществото — сила. Ликвидирането на екологичната комисия в такъв град не е просто управленско решение. Това е отстъпление. Това е тревожен знак," заключава Шурупова.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    1
    Русенец в Здравец-изток
    Така е всяка сутрин като отивам на работа мирише от Линамар.Като отида там до завода не излизам от колата.И няма къде да се оплаче човек.А на проблеми от градския транспорт,било то истински или измислени се обръща неистово сериозно внимание по няколко начина...

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

- Здравейте, аз съм новата ви съседка. Да ви се намира сол?
- Една минутка, да разкарам жената...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари