Подземен детектор улавя "частици-призраци" в Космоса

1
Коментар на атомния физик проф. Леандър Литов
Коментар на атомния физик проф. Леандър Литов Видео: NOVA

Коментар на атомния физик проф. Леандър Литов

Китай създаде най-големият в света прозрачен сферичен детектор, разположен на 700 метра под земната повърхност, предназначен за улавяне на „неутрино“, известни като „частици-призраци“. Тази подземна инсталация има за цел да даде нови отговори на въпроси, свързани с най-малките и най-големите структури на Вселената.

Това е един от ключовите експерименти в областта на неутринната физика. Изследваме фундаменталните компоненти на материята, а неутриното е сред най-мистериозните частици, които съществуват“, коментира проф. Леандър Литов, атомен физик и член на Съвета на ЦЕРН, по време на интервю за NOVA NEWS.

Той уточни, че проектът няма връзка с космически агенции и е изцяло наземен експеримент, като в него участват учени от над 17 държави. „Резултатите ще бъдат публично достъпни и ще допринесат за разширяване на познанията в научната общност“, добави проф. Литов.

Ползите от подобни експерименти са не само в научния напредък, но и в създаването на нови технологии с различни приложения“, поясни той.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

След 10 години столицата на Германия щяла, да се казва Мюмюнхен.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари