На днешната дата: Зъболекар от Охайо патентова дъвката преди 153 години
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 0
На 28 декември 1869 година Уилям Семпъл, зъболекар от Охайо, получава първия патент за дъвка
Брезова смола e употребявана за залепване на счупени керамични съдове и върхове на стрели още през 4000-3500 г. пр.хр.
Археолозите предполагат, че хората през неолита са използвали дъвката като антисептично средство, дъвчели са я, за да лекуват инфекции на устната кухина. Има сведения около 50 г., че древните гърци дъвчели смола от мастиково дърво. Испански документи от 16-ти век разказват, че маите дъвчели дъвка, направена от сока на саподилово дърво, разказва Е - Здраве и култура.
През 17-ти век коренните американци споделят навика си за дъвчене с европейските колонисти.
Американските военни са били снабдени с дъвки по време на Първата световна война, ститало се е, че така се концентрират по-лесно и се освобождават от стреса.
През 1848 г. Джон Къртис започва да произвежда първата дъвка от чист смърчов сок от щата Мейн за търговска продажба в САЩ.
На 28 декември 1869 г. Уилям Семпъл, зъболекар от Охайо, получава първия патент за дъвка.
През 1928 година Уолтър Димар случайно създава рецепта за дъвка, която прави балончета. Той добавя в нея единствения оцветител за храна, с който разполага - светлорозов и така започва производството на цветни дъвки. В периода 1941-1945 г. дъвката "Дабъл Бабъл" влиза във войнишкия порцион.
През 50-те години на 20 век на пазара се появява дъвка без захар. През 2004 година е пусната в свободна продажба дъвката "Никорет", която е първата никотинова дъвка, която помага на пушачите да откажат цигарите.
"Идеал" е първата българска марка дъвки, която се появява през 70-те години. Произведена е от КООП "Христо Ников", София. Дъвката "Идеал" радваше децата, въпреки, че беше твърда, но ставаха хубави, големи балончета. Дъвките "Идеал" завинаги ще останат в спомените на "децата на прехода".