До март 2025 трябва да въведем европейските правила за минималната заплата

2
Социалните партньори все още не постигат съгласие за минималната заплата
Социалните партньори все още не постигат съгласие за минималната заплата Снимка: Dunavmost

Социалните партньори все още не постигат съгласие за минималната заплата

Социалният министър Ивайло Иванов разкри подробности около въвеждането на европейската директива за минималните работни заплати в България. Информацията става ясна от отговор на министъра на депутатски въпрос в Народното събрание.

Междуведомствената работна група, създадена през януари 2023 година към Министерството на труда и социалната политика, е провела 17 заседания за период от две години. Въпреки интензивната работа, все още няма постигнато съгласие между социалните партньори по някои от текстовете в директивата, като позициите им остават диаметрално противоположни.

Министър Иванов поясни, че директивата за минималните работни заплати в Европейския съюз определя минимални изисквания, които всяка държава членка трябва да въведе в националното си законодателство. Важно е да се отбележи, че целта не е да се въведе единен механизъм или да се хармонизират нивата на минималните заплати в целия ЕС.

"В България минималната работна заплата е законово установена и се определя от Министерски съвет всяка година до 1 септември. Размерът ѝ трябва да достига 50 на сто от средната брутна заплата за страната за период от 12 месеца, включващ последните две тримесечия на предходната година и първите две тримесечия на текущата", уточни социалният министър.

Според годишния преглед на Европейската фондация за подобряване на условията на живот и труд, въздействието на директивата върху определянето на минималните заплати в отделните страни все още е ограничено, тъй като процесът на транспониране тепърва започва.

България, заедно с Белгия, Ирландия, Испания и Словакия, са сред страните, които прилагат ориентировъчните стойности от директивата в своите законопроекти. Фондацията отчита, че страната ни е сред държавите с най-съществени законодателни промени в тази област.

Министерството на труда и социалната политика вече е изготвило и представило за обществено обсъждане промени в Кодекса на труда. Работата по въвеждането на европейските изисквания ще продължи и през настоящата година, като срокът на междуведомствената група е удължен до 31 март 2025 година.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Две акули плуват и виждат сърфист с платно.
- Гледай какво обслужване - на поднос, че и със салфетка...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари