Ултиматум от Брюксел: България трябва да приложи директивата за минималните заплати
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 6
Страната ни рискува санкции, ако не изпълни изискванията до средата на ноември
България е изправена пред предизвикателството да приложи европейската директива за адекватни минимални заплати до 15 ноември 2024 година. Това стана ясно от изявление на Изабел Шьоман, заместник-генерален секретар на Европейската конфедерация на профсъюзите, в ефира на bTV.
"България закъснява с прилагането на европейската директива за адекватни минимални заплати. Тя трябва да бъде приложена до 15 ноември, в противен случай са възможни санкции", предупреди Шьоман.
Един от ключовите аспекти на директивата е изискването за 80% покритие с колективни трудови договори сред заетите лица в страната. По данни на Конфедерацията на независимите синдикати в България (КНСБ), в момента този процент в страната варира между 25 и 28 на сто, което показва значителна разлика спрямо целта, поставена от Европейския съюз.
Пламен Димитров, президент на КНСБ, подчерта важността на колективните трудови договори: "Там, където има колективни договори, по данни на статистиката заплатите са по-високи между 14%, 15%. Колективните трудови договори правят така, че неравенствата в доходите да са по-малки и справедливостта в заплащането да е по-голяма, а самите заплати да са по-високи".
Според данни на Евростат, България се нарежда на последно място в Европейския съюз по размер на минималната работна заплата, която възлиза на 477 евро месечно. След нашата страна се нареждат Унгария, Латвия и Румъния с минимални месечни възнаграждения до 750 евро.
Шьоман обърна внимание на съществените различия в минималното заплащане в рамките на ЕС: "Имаме много големи разминавания в минималното заплащане сред страните в ЕС. Има някои с над 2000 евро на месец, като в Люксембург и други, които трудно достигат до 500 евро месечно, обикновено сред страните в Източна Европа".
Министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов коментира ситуацията в България: "В България 50% от средната формира минималната заплата и по този начин ние постигнахме размера. Но има още много изисквания, които трябва да се разгледат".
Директивата цели да осигури справедливо заплащане в различни сектори на икономиката и да намали разликите в доходите между страните-членки на Европейския съюз. България трябва да предприеме бързи и ефективни мерки, за да отговори на европейските изисквания и да избегне потенциални санкции.
Докладвай този коментар за нередност
×До интересно: Личен пример, защо трябва да се вдигата заплатите с 15% и повече на година. Работя в голяма фирма от 20годити. До 2010г, редовно се индексираше заплатата даже по 2 пъти на година имаше и бонуси. 2010_2013 криза, няма индексации. След това нови мениджъри, продажбите, приходите хвърчат нагоре, ако не си в отдел Продажби бонуси няма, увеличение на заплата също, та чак до сега. Тоест за 2010г. получих прилична заплата. Сега 2024г. тя е същата, работа и отгонорности още по големи, защото нови хора не се назначават, а цените не спират да растат.
Докладвай този коментар за нередност
×дошли от брюксел: От данъчното правят внезапна проверка на дребен фермер, защото получили оплакване, че не плащал достатъчно на работниците си ...Човекът ги посрещнал и започнал да отговаря на въпросите: - Ми, значи тука има един Иван… Той ми работи по полето… Плащам му 400 на месец плюс храната ... - Добре, друг? - Ми бай Пешо… Него съм го взел техниката да ми оправя… Плащам му 600 на месец плюс храната ... - Още някой има ли? - Ми, има тука и един малоумен… Той бачка по 18 часа на ден и ми върши около 90% от работата... Изкарва по около 50 на месец, сам си плаща храната, ама всяка събота му купувам по бутилка ракия ... - Ахааааа ... Ей, точно с тоя малоумния искам да говоря ... – зарадвал се данъчният. - Ми, ей го на - пред тебе е....
Докладвай този коментар за нередност
×интересно: Би ли обяснил някой, как при ръст на икономиката от 3%, минималната заплата трябва да порасне с 15%
Докладвай този коментар за нередност
×До Капиталиста : Като почнеш да влагаш капитала си в иновации плащаш адекватни заплати, при адекватни условия, бизнеса ще върви, ще работиш с адекватни хора. Правилото на германеца е 50% от ПЕЧАЛБАТА (защото в бг много хора не правят разлика между печалба и приход) се реинвесиране, другите 50% се разпределят между него и служатели. В БГ какво е съотношинието???? Когото не инвестираш в бизнеса си и собственика системно харчи за лични нужди, бизнеса умира. Защо в Румъния, Полша и др. са на по високи заплати, при по високи данъци и компаниите изтеглят бизнеса си там, включително български???
Докладвай този коментар за нередност
×Капиталиста: Мине се немине време и дъртите крадливи комунета пак почват да реват с тяхната минимална заплата. Комунетата искат някой друг да им плаща заплати без да произвеждат нищо. Те така са свикнали при комунизма - по цял ден да стоят на едно бюрце, нищо да не произвеждат и всяка година държавата да им вдига заплатите. Комунета прости - набийте си го в тъпите комунистически тикви - НИКЪДЕ ПО СВЕТА НЯМА РАБОТОДАТЕЛ, КОЙТО ДА ВИ ДАВА ЗАПЛАТИ ЗА НИЩОПРАВЕНЕ - ОСВЕН ПРИ КОМУНИЗМА, КОЙТО ФАЛИРА ЗАРАДИ ТАКИВА ИДИОТИ КАКТО ВАС... Комундели прости - всяка година ревате за повишение на заплати без да произвеждате нищо !