Ина Лулчева: Политическото влияние в прокуратурата е видимо

1
Адвокатът подкрепи твърденията си с конкретни примери
Адвокатът подкрепи твърденията си с конкретни примери Снимка: БТА

Адвокатът подкрепи твърденията си с конкретни примери

Адвокат Ина Лулчева изрази пред БНР сериозна загриженост относно състоянието на прокуратурата в България и подчерта, че „политическото влияние в прокуратурата е видимо и осезаемо“. Според Лулчева евентуалният избор на главен прокурор от орган, който според нея не е легитимен, би бил „изключителна девалвация на правото“.

Политическо влияние в прокуратурата и морални стандарти

Лулчева подчерта, че „правото е нищо без етиката“ и изрази надежда, че ще се прояви морал и няма да бъде избиран нов главен прокурор от нелегитимен орган. По нейните думи институция, чийто мандат е изтекъл и която не се ползва с обществено доверие, не може да направи избор на високопоставени позиции като председател на Върховния съд и главен прокурор.

Критика към концепцията на Сарафов

Адвокат Лулчева коментира и предложената от Борислав Сарафов концепция за реформа в прокуратурата, като я определи като „разочароваща“. Според нея липсват конкретни мерки за справяне с основни проблеми като корупцията и независимостта на съдебната система. „Изведнъж се оказва, че основният проблем е в срочността на разследването“, добави Лулчева, и отбеляза, че предложението за премахване на процесуалните срокове би довело до „вечни обвиняеми“ и „дела на трупчета“.

Освен това, Лулчева критикува предложението на Сарафов за създаване на обучителен център към Министерството на правосъдието за вещи лица. По нейните думи, липсата на вещи лица не е заради липса на обучение, а поради отсъствието на достатъчно квалифицирани експерти – инженери, лекари - патоанатоми и счетоводители.

Липсва реална борба с престъпността

Според адвокат Лулчева концепцията на Сарафов не съдържа конкретни мерки за борба с престъпността, включително корупцията. Тя коментира, че въпреки положителните идеи за електронни дела и криминализация на новите форми на престъпност, липсва връзка между представените данни и предложените мерки. „Тази концепция и сравнението ѝ с тази на Иван Гешев показва, че концепциите нямат никакво значение“, каза тя.

Проблемът „Осемте джуджета“

Адвокат Лулчева посочи, че Сарафов не е предприел мерки срещу порочните явления в прокуратурата, като случаят с „Осемте джуджета“. „Той предлага прокуратурата да не мотивира отказите си. Това е абсолютно нетърпимо и може да доведе до форма на произвол“, заяви тя.

Политическо влияние върху прокуратурата

Лулчева подчерта, че „и към момента политическото влияние в прокуратурата е видимо“. Тя посочи случаите с Иван Гешев и Борислав Сарафов като примери за политическо влияние върху прокуратурата, като напомни, че същото влияние се е проявило и при ареста на депутата Джейхан Ибрямов – арест, извършен без разрешение от Народното събрание.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    1
    dgd
    Абе радвайте се, че политиците се занимават да контролират прокуратурата. Другият вариант е да пратят 2ма с бухалки да те хванат да те начупят.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари