Филтри за вода. Какви видове съществуват?
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
В сравнение с някои страни, чиито жители се радват на най-чистата вода, в България чешмяната вода не е на добро ниво. Една от причините е остарялата ВиК мрежа, а основни замърсители са нитратите, бактериите и прехлорирането.
Доколко чиста е питейната вода във всеки дом зависи от региона на местоживеене и много други фактори. При всички случаи обаче пречистването ѝ с подходящ филтър за вода е много важно.
На пазара може да попаднете на различни видове водни филтри. За да направите правилен избор, трябва да познавате техните основни предимства и особености.
Филтри за вода според мястото на поставяне
Ако вече имате представа от извършени тестове на водата във вашия район какви са конкретните замърсители, трябва да определите какви са ежедневните ви нужди от чиста вода. Може да си я осигурите в целия дом, да поставите само филтър в кухнята или в друго помещение. В зависимост от това можете да избирате между:
Система за филтрация за целия дом (РОЕ)
Този тип система ще осигури чиста вода при всички консуматори – душ, кран, пералня и др. Инсталира се на мястото, откъдето водата непосредствено влиза в дома ви.
Система за точково използване (POU)
Водната система за пунктовете за употреба е самостоятелно устройство. Такава система може да има във всяка стая, като бъде поставена на крана, в хладилника, под мивката, а ако е по-компактен модел – и на плота в кухнята.
Филтри за кана
Някои кани притежават само въглероден филтър, който не успява да отстрани много от разтворените във водата вещества. Има и устройства с по-иновативни филтри, премахващи олово, живак, хром и кадмий. Можете да пълните каната през целия ден от всяко едно място и да я съхранявате навсякъде.
Филтри за вода според конкретните нужди
Класифицирането на водните филтри може да се направи и според това кои замърсители във водата отстраняват и каква е степента им на ефективност.
Филтър с активен въглен
Подобен филтър функционира с гранули активен въглен и отстранява хлор, пестициди, миризми и различни разтворени органични вещества. Може да задържи механични примеси с размери до 3 микрона. Изисква смяна на 3-6 месеца или при преминал през него обем от 20 куб. м вода.
Система с обратна осмоза
Филтърът, който извършва пречистване на водата чрез обратна осмоза, се смята за най-надежден, защото има ефективност до 98-99%. Филтриращата мембрана при тази система има пори с размери от 0,0001 микрона. През тях водните молекули могат да преминат, но не и тези на различните видове примеси.
Може да бъдат отстранени почти всички елементи от водата, включително вируси и бактерии. Получава се вода с качества, близки до тези на дестилираната. По тази причина много системи за обратна осмоза разполагат с филтри за набавяне на необходимите минерали, могат да овкусят водата според модела система, дори да я алкализират.
Йонообменен филтър
Йонизаторът е много добър при премахване на котлен камък от водата. Подобни филтри се състоят от множество зеолитни зърна, които съдържат натриеви йони. Понеже твърдата вода е наситена със съединения на магнезия и калция, йонизаторът ги разделя и се образуват техни йони. Те се привличат от зърната на филтъра, а се освобождават натриевите йони. По този начин водата става „по-мека”.
UV филтър
Системата с UV може да убие на 99% всякакви бактерии, плесени и вируси, без да използва топлина или химикали. Филтърът е ефективен за вода с различна твърдост. Действието му е бързо, а боравенето с UV системата е лесно и икономично.
През последните години за осигуряване на чиста вода в офиси, клиники, обществени сгради и други пространства все по-предпочитани са машините за вода, в които има вградена филтрираща система. Най-широко използвани са със системата за обратна осмоза.
Изборът на филтър за пречистване на вода зависи от нуждите и бюджета ви. Всеки филтър отстранява основните замърсители, но ако филтрацията е с повече степени, тогава може да разчитате на максимално чиста питейна вода.