Дариха исторически оръжия на музея в град Бяла
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Дарението на ГДБОП е по случай 147-годишнината от Априлското въстание
Сектор "Трафик на културни ценности към Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" дари на Историческия музей в град Бяла, Русенско, три оръжия. Това съобщи директорът на културния институт Иво Жейнов, предава БТА.
Поводът за дарението е 147-годишнината от Априлското въстание.
Жейнов обясни, че предстои оръжията да бъдат почистени и изложени в музея.
По думите му посетителите ще могат да видят характерен за българските земи пищов с кремъчно-спусков механизъм от около 1820 година. Силуетът на оръжието следва стандартните европейски линии от края на 19-и век. Петлето на ударния механизъм е с т. нар. форма "лебедова шия". Обковът е изцяло стоманен с вбита красива линеарна месингова украса. Дървената ложа е майсторски орнаментирана, като част от нея е карирана. Калибърът е 16 милиметра.
"Второто историческо оръжие е белгийска версия на револвер "Гасер" - модел от 1870 г., с цяла рамка, известен и като "Гасер Монтенегро". Известно е, че Васил Левски е използвал австрийски дългоцевен вариант на същия модел "Гасер", но с отворена рамка. Новият музеен експонат е произведен в Лиеж", обясни Жейнов.
По думите му масовото производство и техническите качества на това оръжие го правят желано в борбите на българския народ за национално освобождение и обединение.
Третият предмет е кания за масивен османски ханджар от средата на 19-и век, изработена от нископробно сребро.
"Тя е богато украсена и е в прекрасно състояние. Ножницата е ръчно занаятчийско производство. Тя има кована украса във вид на геометрични орнаменти и три пояса от навита сребърна тел. Канията е без халка, което подсказва, че е носена в пояса. Този модел хладно оръжие е било разпространено между кюрдите в османската империя и е използвана на Балканите и в Близкия изток", каза Жейнов.
Директорът на музея обясни, че град Бяла е тясно свързан с историята на Априлското въстание, където загиват Панайот Волов, Георги Икономов и Стоян Ангелов.