Д-р Нина Янчева - Петрова: Регистрирани са 300 нови случаи на ХИВ в България
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Половината от новодиагностицираните са в напреднал стадий
На 1 декември светът отбелязва Световния ден за борба със СПИН. Статистиката в България сочи приблизително 300 новорегистрирани случая на хора с ХИВ инфекция, като над 50 процента от тях са диагностицирани в напреднал стадий на заболяването.
Стигмата възпрепятства навременната диагностика
Ръководителят на Отделението за придобита имунна недостатъчност проф. д-р Нина Янчева-Петрова коментира пред Bulgaria ON AIR: "Причините са няколко. На първо място е стигмата към тази инфекция, защото масово хората смятат, че това е заболяване, което засяга определена група хора, само с рисково сексуално поведение. На практика не е така. Невинаги се мисли в посока това заболяване, затова сравнително късно се установява инфекцията."
Симптоматика и диагностика
По думите на специалиста заболяването има латентен период, който може да продължи няколко години без видими симптоми. "Към края на този период започва да отслабва на тегло, да има температура. Имаме пациенти с доста напреднала инфекция, които преди това са преминали през няколко болнични заведения, докато им се постави диагнозата", поясни проф. д-р Янчева-Петрова.
Съвременно лечение и глобална статистика
Експертът подчерта, че от 1995 година започва ефективното лечение на заболяването, като в момента пациентите приемат само по една таблетка дневно. По данни на Световната здравна организация (СЗО) към края на 2023 година приблизително 40 милиона души живеят с инфекцията, а около 6 милиона са носители, без да са диагностицирани.
Начини на предаване и достъп до лечение
Специалистът поясни основните начини на предаване на инфекцията - чрез сексуален контакт, по кръвен път при употреба на интравенозни наркотици, както и от майка на дете по време на бременност, раждане или кърмене.
Проф. д-р Янчева-Петрова информира, че терапията за ХИВ-позитивните пациенти е безплатна и се финансира от Министерството на здравеопазването, включително всички необходими изследвания. "Добре е да се говори по-често за тази инфекция. С години е насадено, че това е страшно заболяване, от което се умира, но на практика не е така", допълни тя.