България е получила 300 милиона евро за бежанците

0
Това става ясно от доклада на Еврокомисията за изпълнението на Европейската програма за миграцията от 2015 г. досега
Това става ясно от доклада на Еврокомисията за изпълнението на Европейската програма за миграцията от 2015 г. досега

Над 8,5 млрд. евро от бюджета на общността са похарчени за мигранти от 2015 г. досега

България е получила от бюджета на ЕС 300 млн. евро за създаване на подходящи условия за настаняване на бежанци. Това става ясно от доклада на Еврокомисията за изпълнението на Европейската програма за миграцията от 2015 г. досега, който бе огласен в Брюксел вчера.

От 2015 г. насам държавите от ЕС са получили от бюджета на общността 8,6 милиарда евро за подобряване на условията за прием на мигранти.

Средствата за България са отпуснати за осигуряване на по-добри условия в шест миграционни центъра и на подходящи условия в 200 места за настаняване на малолетни имигранти без придружител.

Гърция е получила 2,2 млрд. евро, Италия - почти 1 млрд. евро, Испания - 800 млн. евро, Швеция - 400 млн. евро. С по-малки суми от България са само Кипър и Малта, които са средиземноморски държави, в които обаче бежанците почти не спират. Малта е взела 105 млн. евро от бюджета на ЕС, основно за дейности по прехвърлянето на спасени в морето бежанци към други страни, а Кипър - почти 100 млн. евро.

Гърция заедно с България и Кипър изостриха вниманието на общността на Съвета на министрите на правосъдието и вътрешните работи преди дни върху заплахите и увеличения миграционен натиск по източния средиземноморски маршрут на бежанците и призоваха за отпускане на повече средства както за трите страни, така и за Турция. За времето от 2015 г. досега ЕС е предоставил 6 млрд. евро на Турция за справяне с бежанската криза. Еврокомисарят по миграцията Димитрис Аврамопулос коментира, че България, Гърция и Кипър са подложени на голям миграционен натиск и могат да разчитат на икономическа и политическа подкрепа от ЕК.

В доклада, огласен вчера, се отбелязва също, че от 2015 г. досега в ЕС са били разселени 63 000 мигранти. За всеки от тях държавите от ЕС са получили по 10 000 евро. Разселването на имигрантите става в рамките на три отделни програми. Те позволяват на бежанци от Северна Африка да пристигнат в Европа, без да търсят такава възможност чрез нелегални мрежи за трафик на хора. Става дума за бежанци както от Сирия, така и от Либия, Чад, Еритрея и др.

Последната програма за разселване трябва да приключи в края на този месец и по нея е предвидена помощ за 50 000 души. Европейските правителства обаче няма да спазят ангажиментите си. 39 000 души са пристигнали в Европа по тази програма. От доклада на ЕС става ясно, че крайният й срок е изтеглен до края на настоящата година. Люксембург не е приел нито един бежанец по програмата, макар да е заявил, че ще приюти 200. Португалия е изпълнила едва една трета от заявената си квота.

Най-силно засегнати са хиляди мигранти и бежанци в лагери в Либия. Върховният комисариат за бежанците на ООН отбеляза, че европейските правителства забавят напредъка в изпълнението на обещанията си и това е причина да се бави евакуацията на хора, изложени на насилие, беззаконие и гражданска война, писа преди дни "Дойче веле".

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпи, само се върни жив!
- Тати на война ли отива мамо?
- По лошо. На фирмено парти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари