Ще приемаме ли обратно бежанци?
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Напрежение в Европейския съюз заради мигрантите.
Част от лидерите на Общността се събраха на извънредна среща в Брюксел в неделя. Разговорите се бойкотират от Полша, Унгария, Чехия и Словакия.
Като ротационен председател на ЕС, България се опита да посредничи за усъвършенстване на т.н. Дъблинско споразумение. То регулира даването на убежище и регистрация на бежанците в страната членка, през която са влезли на територията на ЕС. Премиерът Бойко Борисов обаче уточни, че България няма да приема обратно бежанци, които са прекарали в друга държава повече от година и половина, информира NOVA.
„Паниката не е добър съветник. Повтаряме същите упражнения няколко години за нещо, което би могло да бъде решено бързо от всички държави в ЕС. Страните от Западните Балкани също трябва да бъдат защитени”, заяви Борисов.
Според него първо трябва незабавно да бъдат защитени външните граници на ЕС, така че мигранти да не влизат от други места, освен през официалните пропусквателни пунктове. След това трябва да има вторично разпределение на мигрантите - те да бъдат върнати там, откъдето са дошли. И трето: държавите трябва да се договорят с трети страни за изграждане на центрове.
Взимане обратно на имигранти не е по вкуса на всички. Италия поиска да се напише ново споразумение за бежанците.
Франция, която през последните дни си разменя остри реплики с Италия, но не е на първа линия на мигрансткия поток, е „за” реформиране на правилата за убежище, но и за проява на солидарност с мигрантите.
„Всеки да си поеме отговорностите и да не ни дава уроци, тъй като сме втората по брой на дадени убежища страна”, заяви френският президент Еманюел Макрон.
„Тук не става въпрос за това да спасяваме една канцлерка, а да изградим единна политика за миграция”, коментира от своя страна премиерът на Люксембург Ксавие Бетел.
За да преодолее съпротивата, Германия смята да направи отделни двустранни споразумения със страни на предна линия като България.
„Не се очертава успех на срещата на върха и затова ще подходим с двустранни или четиристранни споразумения”, каза канцлерът Ангела Меркел.
За съдържанието на въпросните споразумения лидерите трябва да се договорят допълнително.
ООН: Обезпокоително развитие след руската ракетна атака...
Танцуващ Дядо Коледа носи празнично настроение в центъра на...
Нов търговски обект отваря врати в Русе
Костадин Костадинов: Няма да оттеглим кандидата си за...
Народното събрание прави пети опит да избере председател