Атанас Пеканов: За таван на цените не можем да говорим

0
В България високата инфлация се формира от храните и горивата, подчерта вицепремиерът
В България високата инфлация се формира от храните и горивата, подчерта вицепремиерът

В България високата инфлация се формира от храните и горивата, подчерта вицепремиерът

За таван на цените на стоките от малката кошница все още не можем да говорим. Това заяви вицепремиерът Атанас Пеканов.

Той посочи, че все още живеем в пазарна икономика, макар че „пазарът не ни дава основания, за да му вярваме“.

Не сме тръгнали да предприемаме резки и агресивни мерки. Първите ни стъпки са меки – срещаме се с работодателските организации и търговските вериги. Последните ще трябва да предприемат мерки, защото не е нормално в повечето страни в ЕС млякото да е 1 евро, а у нас – 3,60“, заяви вицепремиерът и добави: Това е още един довод в полза на приемането на еврото. С влизането в еврозоната ще имаме по-голяма прозрачност на цените, предава БГНЕС.

Той се надява на партньорство с големите търговски вериги, но ще видим това през следващите седмици. Коментирайки възможностите на държавата да се намеси, ако това партньорство не се случи, Пеканов заяви: „Ще усилим действията на регулаторите, част от пълномощията на държавата са именно при тях. Държавата има инструменти, включително по линията на помощите, особено енергийните, където бяхме много щедри“.

Според него диференцирането ДДС не доведе до намаляване на цените. Тази мярка е под въпрос, каза той.

Пеканов подчерта, че в България високата инфлация се формира от храните и горивата.

Хората са притеснени от това, което се случва в магазините. Хората виждат практики, които не могат да бъдат обяснени."

Коментирайки приемането на единната европейска валута вицепремиерът каза: „С влизането в еврозоната ще си спестим една голяма част от разходите заради превалутирането на лева. Ще имаме по-висок кредитен рейтинг, ще спестяваме 300 милиона евро, които можем да харчим както преценим. Еврото е допълнителен фактор за инвестиции. Ние искаме да влезем в еврозоната, за да се покачват нашите доходи по-бързо. Коя страна влязла в еврозоната е с намалял доход. Най-добрият пример са балтийските държави, където доходите продължават да се покачват“.

Пеканов заяви, че комуникационната кампания в подкрепата на еврото трябва да бъде по-активна, за да обясни плюсовете на гражданите и да опровергае митовете и страховете около неговото приемане. По комуникационната програма са отделени 10 млн. през бюджета, тя още не е стартирала.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 6
    3
    реалист
    Нали има потребителска кошница?...Къде са КНСБ и ПОДКРЕПА??? Имам чувството ,че държавата е на автопилот??? Всеки си прави каквото си иска....пълно безхаберие от институциите, които съществуват благодарение на нас, гражданите, а не могат да ги защитят от спекулата...Как е в другите държави???
  • 4
    2
    Нормално е
    Цената на млякото да е по-висока в България. Пазарът бе раздробен между много малки преработвателни фирми. Всяка има разходи по транспорт, преработка, администрация ... и цената става висока. Също малките ферми произвеждат и малки количества мляко. От другата страна, повечето от големите търговски вериги които са чужди фирми, си гледат печалбата ... и в крайна сметка за това плаща Българския потребител.
  • 4
    1
    Защо?
    Защо бе, Пеканов не може да има пределни цени? Значи спекулантите могат да ни разиграват и да си играят на уж пазарна икономика, а не могат да се сложат пределни цени на храните и горивата? Няма да се слагат пределни цени, примерно на палто от норки, но на храните защо да не може, след като се вижда, че явно се спекулира? Но с твоята заплата хич не ти пука за обикновения човечец...
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Скъпи, само се върни жив!
- Тати на война ли отива мамо?
- По лошо. На фирмено парти!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари