290 екобомби цъкат в складове с отрови

0
Терористичен акт е пускането на голямо количество опасни пестициди в язовир
Терористичен акт е пускането на голямо количество опасни пестициди в язовир Снимка: dobrichonlinе

В 286 склада в цялата страна залежават близо 6000 тона силно отровни, излезли от употреба пестициди и препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност.

Това сочат официалните данни на Министерството на околната среда и водите (МОСВ), предоставени на „Труд”.

Голяма част от складовете за съхранение са в населени места, а други – в близост до водоизточници. Химикалите са наследство от ТКЗС и АПК. Освен в складове, те са и в стоманобетонни кубове или така нарачените ББ-кубове.

Част от опасните препарати се намират в частни дворове без охрана, до които всеки може да има достъп, разказаха природозащитници и експерти по растителна защита пред вестника. Според тях картината се допълва и от огромния нелегален внос на опасни препарати от Турция.

Така отровите могат свободно да попаднат във водите, почвите и въздуха. Според МОСВ устойчивите органични замърсители – УОЗ-пестициди, се разграждат много бавно, натрупват се в организмите, а от там и в хранителната верига. Те мигрират чрез въздуха, водата и организмите, като по този начин влияят и върху екосистеми извън мястото на тяхното освобождаване. Затова производството, използването и съхранението им е забранено или контролирано по Стокхолмската конвенция.

Опасните химикали обаче могат да попаднат и в недобросъвестни ръце. „Повечето от складовете с излезли от употреба препрати са на частни фирми. Не са държавни, както ние си мислим, които да са под строга охрана и така би трябвало да бъде за такива отрови. Напротив – където са намерили, там са ги оставили. Не се води строг отчет на много места за какви количества става въпрос, така че може да се вземе без да направи впечатление”. Това обясни  Явор Гечев от фондация „Четири лапи” във връзка с последните случаи на умрели кучета в Пазарджик.

Според някои от сигналите за починали животни в града може би се касае за умишлено отравяне със силна селскостопанска отрова – вероятно сложеният под специален режим у нас препарат Ланат, обясниха природозащитници. Използването на този вид отрова в района не е нова практика, уточниха те. По част от сигналите работят прокуратура и полиция.

И въпреки че у нас не би трябвало да може да се набави продукт като Ланат или подобен без нужните документи, чрез нелегалния внос от чужбина могат да пристигат всякакви химикали. Данните на Българската асоциация за растителна защита сочат, че приходите от него са близо 30 милиона евро годишно. Химикалите влизат през граница, в 90% от случаите от Турция, в малки количества и след това се разпределят в страната. Излизат на половин цена. До момента няма санкционирани доставчици на забранените в ЕС препарати за растителна защита, защото престъпление не е криминализирано, казват от асоциацията.

„Всичко може да се направи у нас и няма никаква крачки, предприети от Народното събрание в тази посока. Ние сме им дали предложения за промяна в законите, които да ограничат разпространението на препарати за растителна защита, да криминализират нелегалният внос и пр. Има и предложение, което бе изпратено в министерството на земеделието. Там е направена работна група, но тя още не се е събирала. Целта да се вкарат текстове в Наказателния кодекс, за това, че се носи наказателна отговорност за вноса на нелегални пестици в България. Има член в НК, в който са записани няколко неща, включени са и ветеринарни препарати, там трябва да се прибавят и препарати за растителна защита. Това ще е голямата промяна”, разясни част от проблема пред „Труд” доц. Петър Николов, председател на Българската асоциация за растителна защита.

Представите си, ако човек отиде и може да се намери по-големи количества силна отрова – просто отива и я пуска в един язовир. Това вече е терористичен акт… Така че би трябвало контролът да е изключително завишен и да няма толерантност към такива търговци, които си позволяват да продават опасни вещества „под масата”, коментира Явор Гечев.

По думите му, ако се установи, че някой в търговската верига продава забранени отровни вещества, този човек би трябвало да е в затвора, а не да му се издава предписание. За настоящата година Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) е извършила 1487 проверки на обектите, в които се съхраняват и търгуват продукти за растителна защита.

1942 са проверките за контрол върху употребата им от земеделски стопани.

През 2018 г. са извършени и 68 проверки на нерегламентирани обекти за продажба на продукти за растителна защита, в това число и Ланат 25 ВП, при които са съставени 9 акта за административно нарушение и са издадени 6 наказателни постановления, уточниха от БАБХ.

До края на 2019 г.

Обезвреждането трябва да стане за 15 месеца

Решаването на проблема с опасните препарати у нас трябва да дойде чрез проекта „Екологосъобразно обезвреждане на излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност”. Той се осъществява по Българо-швейцарската програма за сътрудничество (БШПС). Изпълнителната агенция по него е Предприятието по управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) към МОСВ.

След обявена обществена поръчка, са избрани изпълнители, които за срок от 15 месеца – до края на 2019 г., трябва да преопаковат, анализират и предадат за окончателно обезвреждане на негодните за употреба УОЗ-пестициди, опасни отпадъци, неопасни отпадъци и други ПРЗ във всички 286 склада в цялата страна. Стартирали са дейностите в 3 от тях във Враца, Кнежа и село Вардим, Свищов.

Четири известни случая за цялата страна

Зоополицията не открила нищо съмнително в Пазарджик

Повече от седмица съмнителни наденици са открити в градинките, където се е разхождало едно от отровените кучета.

През последната година в БАБХ са постъпили 4 сигнала за отровени безстопанствени кучета. Два от тях – от град Пазарджик, са от ноември и са потвърдени, уточниха за „Труд” от агенцията.

Те са изпратени до Областна дирекция на МВР в Пазарджик и до Община Пазарджик, като е направена съвместна проверка. На място е присъствал и ветеринар, вещо лице, призовано от съда. Той е извършил оглед на местата, посочени в сигналите, аутопсия на мъртвите кучета и е взел проби за анализ от животните.

Има назначени ветеринарномедицински експертизи, за да се докаже точно начинът, по който е настъпила смъртта и в резултат на какво – тоест видът на отровата, която е използвана по всяка вероятност. Първите впечатления на ветеринарите са, че са касае за отравяне”, уточниха от полицията в Пазарджик.

Оттам са направили обход на местата в града, за които са били получени сигнали за отровени животни. Служителите от зоополицията са докладвали, че не са открили нещо съмнително – разхвърляни хранителни отпадъци или следи от прах или нещо от този род, които да примамват кучетата. Нямало и конкретни данни за разхвърляна отрова от някой.

В същото време по повод откритите от гражданин съмнителни наденици в градинките на Общината, от полицията обясниха, че нямат компетенции да проверяват такъв сигнал, тъй като нямало данни за престъпление от общ характер. Оттам признаха и че има вакуум при такива случаи, и ако има промени в законодателството, вероятно той може да бъде избегнат.

В прокуратурата в града се водят 4 досъдебни производства по случаи с отровени кучета, обясни говорителят на Окръжна прокуратура – Пазарджик Пламен Пантов.

Отношението ни към извършените и получени сигнали за отровени кучета през ноември, имайки предвид нехуманното отношение към животните, е крайно отрицателно. Считайки това за криминално деяние, дейността по откриването на нарушителите е от компетентността на Зоополиция към РУП – Пазарджик, като при тяхно поискване винаги сме се отзовавали и оказвали необходимото съдействие и помощ”, посочиха в своя позиция от Община Пазарджик.

Георги Гешев пред „Труд”: Никой не пожела да се отзове на сигнала ми

Един от хората, чийто домашен любимец умира в края на ноември заради субстанция, погълната в центъра на Пазарджик, е Георги Гешев. Неговото сибирско хъски Макс е сред 20-те кучета, които загиват само за седмица, вероятно от силна отрова, внесена от Турция. Това е становището на ветеринаря, прегледал Макс последен.

Само месец преди да навърши две години, беше отровен на знаково място – пред сградата на Общината”, разказа Георги.

Всичко се случва за минути на 24 ноември вечерта, докато разхожда Макс и другото си куче Били. 10 дни преди това негова позната таксиметров шофьор го предупреждава да не ги води из центъра, защото до момента е закарала 3 отровени на ветеринаря – треперещи и повръщащи кръв. Дни след това Георги гледа новини и си отдъхва, след като от полицията обявяват, че градът е чист.

Вечерта на 24-ти той стига с кучетата си до малките тревни площи пред Общината. На път за вкъщи Макс започва да преплита крака и да трепери. „За по-малко от 15 минути толкова едро и силно куче си отиде. Ветеринарят не може да направи нищо. След седмица отровните наденички безсрамно, цинично си стояха там, в тревните площи пред Общината. Звъннах на 112, препратиха ме към Общината, след това се обадих на дежурния прокурор и в полицията. От РПУ-то отказаха да изпратят компетентен човек за намерения материал, не било тяхна работа. Пратиха ме в ХЕИ. След два часа, премръзнал, разбрах – никой компетентен орган няма да дойде и вземе опасните хранителни отпадъци”, споделя Георги.

Явор Гечев пред „Труд”: Разхвърлянето на химикали е практика от години

Достатъчно е веществото само да бъде докоснато

Допреди 20 години разхвърлянето на отрова беше нормалният начин да се решава проблемът с бездомните животни, колкото и да беше опасен за хората, колкото и да беше скандално жесток. Тези хора все още са в държавната или общинската администрация и аз не очаквам да си променят мисленето. Едно отровено куче за тях си е „какво толкова”. Има местни власти, в по-малките населени места, при които разхвърлянето на отрова е политика”, разказа Явор Гечев от фондация „Четири лапи”.

Въпреки това по думите му най-важното е хората да подават сигнали, защото споделяне във фейсбук не върши работа. „Представете си отрова, която може за половин час да умори 20-30-килограмово куче, не искам да казвам с едно дете какво може да се случи. Тази отрова е много силна, дори не е нужно човек да е погълне, а да я пипне с голи ръце. Теоретично е възможно да бъде и вдишана”, уточни той.

Един килограм от препарат като Ланат е в състояние да избие всички кучета в малък град, затова и той е под специален режим. Притеснително е, че този начин на решаване на всякакви проблеми с животни, се е превърнал в масова практика, допълни Гечев.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари