Русенци протестират срещу мръсния въздух от 36 години
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 5
![На този ден е проведен първият уличен протест в социалистическа България На този ден е проведен първият уличен протест в социалистическа България](/snimka/202309/728_416/7577080b63e2443c90195497d0bf6f17.jpg)
На този ден е проведен първият уличен протест в социалистическа България
На 28 септември 1987 г. над 500 души излизат на площад „Свобода“ в Русе, за да протестират срещу безразличието на управляващите към хлорните румънски отрови над града.
Протестиращите са разгневени от факта, че в продължение на шест години Гюргевският химически завод замърсява въздуха в Русе с хлор и хлорни съединения. Тази дейност причинява здравословни проблеми на жителите на града и води до масово изселване.
Въпреки че информацията за замърсяването достига до управляващите, те не предприемат никакви действия. Водят се разговори на най-високо равнище с румънските власти, но те не постигат никакъв резултат.
В крайна сметка, група жени от русенското предприятие "Паркстрой" решават да организират мирна протестна демонстрация. Те са подкрепени от известни български интелектуалци, които на 8 март 1988 г. учредяват в София Обществен комитет за екологична защита на Русе.
Протестът в Русе е важен момент в историята на България. Той е първият опит за създаване на неправителствена организация в страната и показва, че хората са готови да се борят за своите права, дори в условията на тоталитарен режим.
Съдът отказва да регистрира Обществения комитет за екологична защита на Русе.
Докладвай този коментар за нередност
×Русенец: До 2: Защото индийската част от населението взе превес, докато българската емигрира от страната ни, заради умишленото мизерно положение.
Докладвай този коментар за нередност
×Анонимен: След 36 г. положението е същото - кмет комунист и обгазяването си продължава.
Докладвай този коментар за нередност
×русенец: Въздухът продължава да ни трови. Сега не от Румъния, (то оттам се задава нова химическа опастност) а от русенски производства. То и русенци се топим - по икономически, здравни, емиграционни причини. Къде са ни фабриките и заводите?
Докладвай този коментар за нередност
×Дражева: Обществото е различно. Само вижте общите части, около улиците, в кварталите каква мизерия е! Всевъзможни боклуци около контейнерите за извозване. Много хора хвърлят безогледно, където намерят ... около и зад автобусните спирки. Като в Индия.
Докладвай този коментар за нередност
×Стефан : Едва ли някой помни в Русе името на д-р Куцинова от ХЕИ. Тя бе първата, която 1.5г. преди обгазяването на Русе даде подробни данни за комбината, продукцията му, медицинските последствия от неминуемото обгазяване на града и го свърза с розата на ветровете в Русе. Данните й в два материала бяха изпратени в София от ГКПП Д.Мост по нареждане на съпруга й Емил Куцинов- н-к на пункта, но в София не им обърнаха внимание. Когато след 1.5г. години започна обгазяването и обществените прояви от него от София попитаха защо не сме ги уведомили предварително. Изпратените материали бяха извадени от архив и отново им бяха изпратени.За обгазяването и борбата против него може да се напише още доста, но то няма да бъде оценено, защото днес ще бъде оцянявано, не реално ,а политически.