Създадоха първата момичешка гайдарска група
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Това е уникално и невиждано до момента у нас, а и по света
В град Аксаково е сформирана първата по рода си група от момичета, които свирят на гайда. Тази инициатива е уникална не само за България, но и за целия свят, тъй като гайдарството обикновено се асоциира с мъжете. Идеята се е родила по време на репетиции, когато ръководителят на школата, Никола Георгиев, забелязва, че момичетата в класа са в преобладаващо мнозинство и могат да сформират своя собствена група.
Съставът на групата е разнообразен, а най-малкият участник е 10-годишната Сияна. Тя разказва, че се е вдъхновила от баща си, който е свирил на гайда, когато е бил дете. "Той ми разказа, че като е бил малък, е свирил на този инструмент, и ми стана интересно. Предполагам, че повече мъже свирят на гайда, но ми хареса много," споделя пред NOVA Сияна, демонстрирайки решимост и ентусиазъм.
Ивелина, друга от младите гайдари, разказва, че народната музика винаги е била част от нейното семейство. "Баба и дядо бяха огромни фенове на фолклора. Много исках да пробвам да свиря на гайда, така реших да се запиша. Всичките ми приятели се радват и ме подкрепят, дори биха искали да се научат," казва Ивелина. Тя обяснява, че джура гайдата, която свири, е особено популярна във всички фолклорни области, защото може да възпроизвежда полутонове чрез специален отвор, наречен мърморка. "Обичам да свиря добруджански мелодии," добавя тя с усмивка.
Никола Георгиев, ръководител на школата, разказва, че идеята за създаване на момичешка група се е появила спонтанно. "На една репетиция забелязах, че момичетата са повече и могат да сформират група," обяснява той. Според него тази инициатива не само разширява границите на традиционното възприятие за гайдарството, но и вдъхновява младите момичета да се впуснат в изучаването на народната музика и нейните специфични инструменти.
Групата на момичетата, свирещи на гайда в Аксаково, вече предизвиква голям интерес и признание както сред местната общност, така и на национално ниво. Инициативата има потенциал да стане нова традиция в съвременното гайдарство и да популяризира фолклорната музика сред младите поколения.
Тази уникална група е доказателство, че любовта към музиката и традицията не познава граници, било то възрастови или полови. Инициативата в Аксаково може да вдъхнови много други млади момичета да се присъединят към този древен и уважаван инструмент.