Житните продукти са отровни?
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Д-р Джордж Мутон е признат в целия свят експерт в областта на функционалната медицина.
Неговата работа се състои в подбор на персонални оздравителни програми за пациенти от различни страни по света. Въпреки че специалистът изразходва време и сили за профилактика на хроничните дегенеративни заболявания на своите многобройни пациенти, той намира време и да издава книги и статии по здравословен начин на живот.
Също така д-р Мутон чете лекции по оздравяване на организма в най-добрите университети в света.
Ето отговорите на д-р Джордж Мутон, цитиран от вестник Доктор, по една от най-горещите теми: каква трябва да бъде здравословната закуска?
- Д-р Мутон, кое е специфичното и особеното на сутрешната закуска?
- Здравословната закуска има задачата постепенно да повиши нивото на захар в кръвта ви след нощта, когато човек не приема храна. Закуската действително задава тона на целия ден, който ви предстои. Ако от сутринта започнете да подлагате организма си на значителни колебания в нивото на захар в кръвта, всички органи и системи ще функционират неефективно. Здравословната закуска е не просто напълване на гладния стомах.
- Правилно ли закусват съвременните хора?
- Един от най-големите проблеми в западната култура е пълната бъркотия относно типовете продукти. Ако вземем азиатската култура, там хората закусват по принципно различен начин, отколкото европейците и американците. Така например във Франция, Италия, Испания, САЩ предпочитаме житни продукти, най-вече във вид на каши, в т.ч. мюсли и прочее, но в същото време имаме нужда от друга храна. Аз не съм голям привърженик на кашите.
Овесената каша е добра заради ниския гликемичен индекс, но тя също е житен продукт. Аз бих препоръчал по-ценни заместители на тези житни продукти, т.нар. псевдожитни като например киноа (зърноподобна култура), елда или амарант (древна зърнена култура с отлични хранителни качества, дар от ацтеките).
Амарантът е роднина на спанака, затова може да се употребява от пациенти, страдащи от непоносимост към глутена. Ако не можете и не обичате да ядете житни каши, тогава опитайте каша от амарант (щир, куча лобода).
Повечето житни ядки са с катастрофичен гликемичен индекс. А витамините и минералите, които производителите добавят в тези производни на житните култури, често са синтетични и с недобро качество. Те по-скоро играят маркетингова роля, отколкото физиологична. Ето затова наричам житните закуски отровни закуски.
Защо житните продукти са вредни четете тук.
Русенски баскетболист загина в тежка катастрофа
Коронацията на крал Чарлз III е струвала 72 милиона паунда
МВР - Пловдив издирва мъж, прибрал забравени пари от...
Иван Белчев настоява за поставяне на шумозащитна стена на...
Депутатите не избраха председател на Народното събрание