Защо зимата в България вече не е същата?

6
Съществена разлика между зимния сезон сега и преди 25 - 30 години няма, но може да се открият промени, ако сравняваме с периода 1961 - 1990 г. – като даже и тогава трябва да се върнем към детството на родените през 60-те, за да видим много повече сняг и ледени дни
Съществена разлика между зимния сезон сега и преди 25 - 30 години няма, но може да се открият промени, ако сравняваме с периода 1961 - 1990 г. – като даже и тогава трябва да се върнем към детството на родените през 60-те, за да видим много повече сняг и ледени дни Снимка: Meteo Balkans

„По мое време какви зими имаше“ – хем е иронично подмятане в социалните мрежи, хем си е съвсем истински цитат, който младите хора у нас твърде често чуват от близки и роднини

Историите винаги включват сняг, който вечно вали и не се топи, преспи до колене, денонощни приключения по заснежените склонове. А сега какво има – пролетни температури, кал и предимно сух студ в по-мрачните дни.

Наистина ли климатът се е променил дотам, че да ни открадне зимата или снегът в спомените ни просто винаги е по-бял от този пред очите ни? Отговорът на този въпрос няма да се намери със слушане на истории, а с вглеждане в данните, информира bTV 

Разлика има, но не е тази, за която си мислим

Съществена разлика между зимния сезон сега и преди 25 - 30 години няма, но може да се открият промени, ако сравняваме с периода 1961 - 1990 г. – като даже и тогава трябва да се върнем към детството на родените през 60-те, за да видим много повече сняг и ледени дни. Това е заключението на директора на департамент „Метеорология“ към НИМХ доц. д-р Лилия Бочева.

"Покачването на температурите е факт и в България, зимните температури нарастват както във всички останали месеци и като цяло, така че това неминуемо влияе на вида на валежа. Особено в ниските части, значителните зимни валежи все по-често са от дъжд“, посочва тя.

Щом темповете на промяната са толкова бавни, защо ни се струва, че зимата рязко се е затоплила? Според Бочева, всички имаме склонността да се вглеждаме във времето в настоящия момент и бързо да забравяме какво е било само преди няколко месеца. Тя дава пример – до преди дни си говорехме за това колко е топла зимата, но всъщност още в средата на октомври валя първият сняг в районите с надморска височина над 1200 м.

Относно усещането на хората, че сезоните се изместват – есента продължава по-дълго, а пролетта започва по-рано, експертът е категорична, че това абсолютно не е вярно и в никакъв случай не можем да кажем, че нямаме зима през декември, а имаме през март.

„Вярно е, че не се задържа стабилна снежна покривка, но България е страна, която в ниските райони стабилно задържане на снежната покривка от много години вече нямаме. Много рядко се случват такива зими”, коментира Бочева.

А дали всичко не е в нашите глави?

Защо хората идеализират детските се спомени за зимата, ако официалните данни показват, че тя не се е променила чак толкова?

Психологът Ралица Младенова ни води към един твърде логичен отговор: Няма дете, чиито очи да не заблестят при вида на първия сняг. „Децата свързват зимата с много позитивни емоции – коледна ваканция, игри навън, подаръци под елхата. Имаме тенденцията да идеализираме детските си спомени, защото като малки сме виждали по-хубавата страна на зимния сезон“, посочва тя.

Децата намират първия сняг за нещо красиво и вълшебно, а ние, възрастните, му се ядосваме, защото знаем, че това означава проблеми с трафика, закъснения и какви ли още не проблеми.

По какъв начин работят сезонните промени в настроението, които усещаме всички?

Поради лошите метеорологични условия, хората ограничават социалния си живот. Лятото ходим на море, излизаме, пътуваме, докато зимата ограничаваме възможността да разнообразяваме така ежедневието си“, отбелязва Младенова.

През зимата може да се появи т.нар. сезонна депресия, която се влияе от промените в светлината. Започва през есента, когато деня става по-кратък и отшумява с настъпване на пролетта.

Възможно е настроението да се подобри около коледните празници, когато прекарваме повече време с нашите близки, подаряваме и получаваме подаръци.

Колкото повече време човек прекарва навън с различни активности и любими занимания, толкова по-малко ще усеща симптомите на сезонната депресия, посочва психологът.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    6
    Желязо каменноff
    Няма вече дървета.тва е едната причина.и много автомобили вее втората
  • 0
    5
    да
    За простите - по просто - климатът се променя от умерен в субтропичен, скоро няма да може да гледаме жито, но за сметка на това ще можем да си гледаме лимони на терасата направо. А, и ще имаме вече и маларийни комари. Зимата ще се измества лека-полека към периода в другото полукълбо, както става и там.
  • 0
    4
    отговор
    Грета изчезна заедно с коронавируса!
  • 0
    3
    въпрос
    Къде изчезна Грета?
  • 11
    2
    23ºС целогодишно
    Аз пък се кефя на топлата зима – топлофикация и енергото да го духат! Ако може и лятото да е по-прохладно някак си, ще бъде супер!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Заседание на съда:
- Жертвата е убита с кръгъл, тъп предмет...
Обвиняемият:
- С глава го ударих!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари