Яни Янев: Олиото ще поскъпне заради сушата

0
Сушата и високите разходи удрят зърнопроизводството в България
Сушата и високите разходи удрят зърнопроизводството в България Снимка: Bulgaria ON AIR

Сушата и високите разходи удрят зърнопроизводството в България

Българското зърнопроизводство е изправено пред сериозни предизвикателства вследствие на тежката суша и високите цени, алармират земеделците. Според тях добивите от слънчоглед и царевица ще бъдат значително по-ниски тази година.

„Условията за производство на слънчоглед и царевица са изключително неблагоприятни. Още при засяването на слънчогледа почвената влага беше недостатъчна. По-късно паднаха валежи, които подобриха малко ситуацията, но последните горещини отново нанесоха сериозни щети. Очакваме добивите да бъдат около 1,6 милиона тона“, заяви Яни Янев, председател на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти, в ефира на „България сутрин“.

Според него слънчогледът, който пристига в момента, е с масленост от около 35%, далеч от обичайните 44%.

Повече разходи за преработвателите

„Въпреки че ще имаме количество, маслото в него няма да бъде същото. Цената на олиото се формира от цената на суровината, което означава, че земеделците ще имат висока себестойност. Ние, като преработватели, ще трябва да преработим повече слънчоглед, за да получим същото количество масло, което ще увеличи разходите ни. Това неминуемо ще доведе до корекция на цените“, допълни Янев за Bulgaria ON AIR.

Той подчерта, че в тази ситуация на България ще са необходими около 250-300 тона слънчоглед.

„И в Русия, и в Украйна, и в Румъния също са засегнати от сушата. Там също ще има по-ниски добиви. Въпреки това, юлските прогнози показват, че световното производство на масла ще бъде с 4 милиона тона повече. В момента няма притеснения за покачване на цените, каквито имаше през 2022 година“, обясни председателят на Сдружението на производителите на растителни масла и маслопродукти.

„Трябва да се премахнат всички ограничения за внос“

Яни Янев призна, че преработвателите са притеснени заради намаления капацитет на работа.

„Някои предприятия ще работят с намален капацитет, което ще повиши себестойността. През миналата година имаше дори спрени предприятия. Искаме да работим при същите условия, както нашите колеги от Европейския съюз – без никакви пречки за внос на слънчоглед от Украйна. Предишното правителство въведе различни търговски бариери, които ни попречиха да внесем над 1 милион тона слънчоглед от Украйна“, поясни той.

Янев очаква среща, на която да се решат тези проблеми.

„За да се конкурираме на външния пазар, трябва да разполагаме с най-съвременни техники. В предишните години успешно се конкурирахме с най-големите производители в света. Но за това ни е необходима суровина. Трябва да се премахнат всички ограничения, за да можем да я внасяме“, апелира Янев.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари