Вирусолог: Западнонилската треска не се предава от човек на човек
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 0
Радостина Александрова разкрива защо вирусът не се предава между хората
Вирусът Западен Нил е сред онези заболявания, които се разпространяват от комари и представляват сериозна заплаха за общественото здраве. В интервю за БТА, проф. д-р Радостина Александрова от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при Българската академия на науките, сподели важна информация за този вирус и обясни защо той не се предава от човек на човек.
Вирусът Западен Нил е широко разпространен по света, включително в Африка, Америка, Европа, Близкия изток, Австралия и Азия. Той е ендемичен за страните от Средиземноморския басейн и Централна Европа, като се пренася основно от комари. Проф. Александрова подчерта, че в природата вирусът се поддържа в цикъл на предаване между птици и комари. Заразата се пренася чрез ухапване от заразени комари, които могат да предадат вируса на хора и други бозайници, но тези инфектирани гостоприемници не могат да продължат предаването на вируса.
Причината за това е, че при хората и конете, които също могат да бъдат заразени, вирусът не се намира в достатъчно голямо количество в кръвта, за да бъде пренесен обратно на комарите, които се хранят с тях. Ето защо хората и конете са считани за „задънена улица“ за вируса, поясни проф. Александрова.
Историята на вируса Западен Нил е дълга и интригуваща. Първоначално вирусът е изолиран през 1937 година в Уганда, като до средата на миналия век е смятано, че причинява редки и леки заболявания при хората. С времето обаче става ясно, че вирусът е по-разпространен от очакваното. През 1996 година в Румъния избухва огнище на вируса с 393 случая, което предизвиква сериозна загриженост.
В Европа, както и в други части на света, вирусът продължава да се разпространява. Най-мащабното огнище в Европа до момента е регистрирано през 2018 година, когато са докладвани 2083 случая, включително в България. Проф. Александрова отбеляза, че през последните години вирусът се разпространява и на север, достигайки до страни като Германия и Холандия.
В България също са регистрирани случаи на западнонилска треска, включително единични случаи през 2023 година. Въпреки това, проф. Александрова подчерта, че мерките за ограничаване на популацията на комарите са ключови за предпазване от инфекция. Комарите са признати за най-смъртоносното животно на планетата, като разпространяват различни заболявания, включително и вируса Западен Нил.
Основните симптоми на инфекцията включват грипоподобни прояви, като повишена температура, главоболие и отпадналост. В редки случаи заболяването може да доведе до сериозни неврологични усложнения, които могат да бъдат животозастрашаващи. Лечение за вируса няма, а специфична ваксина за хората все още не е разработена.
Проф. Александрова завърши с призив към обществеността да взема мерки за защита срещу комарите, като например използване на репеленти и избягване на зони с висока концентрация на комари. Тя подчерта, че превенцията е най-доброто оръжие срещу вируса Западен Нил и другите болести, разпространявани от тези насекоми.