Увеличават се чуждестранните студенти, които остават да работят в България
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 2
Близо 300 са чуждестранните студенти в Русе
Все повече чуждестранни студенти остават да работят в България. Въпреки че първоначално идеята е само да учат тук, голяма част от младите хора получават предложение за работа още докато са студенти, съобщава БНТ.
Преди три години в България пристига Айсур Мутлу от Истанбул. Учи за медицинска сестра и е решила да работи в русенска болница:
"След като завърша тука ще си остана в Русе. Очаквам след две години да завърша успешно. Малко български знаех. Усещам го като втори дом и за това исках да дойда тук да уча, да съм самостоятелна. Нищо не ми липсва от Турция, защото тук е спокойно."
Мишел Абдишева живее в Пекин. Вижда се като зъботехник у нас:
"Баща ми е българин, за мен е по-добре да уча българските традиция и език. По-спокойно, по-малък град. Сега само уча български език и ще следва зъботехника във Варна или София."
Най-предпочитани от чуждестранните студенти са специалности като „Кинезитерапия“, „Педагогика“ и „Медицинска сестра“. "Висок е процентът, които казват, че искат да останат в България. Когато ги питам - Защо не се прибереш? Ми казват, тук е добре, тук животът е по-различен, тук е много спокойно, тук сте свободни", каза доц. Велислава Донева - преподавател в РУ „Ангел Кънчев“.
Близо 300 са чуждестранните студенти в Русенския университет „Ангел Кънчев“. Сред тях са младежи от Алжир, Индия, Виетнам, Бангладеш, Кипър, Пакистан и други.
Докладвай този коментар за нередност
×Бялоеф: Смятай щом Милфкоф е Доктор на Юридическите Наауки!, какво високо е нивото на Хоневирситета? Тоя не можа даже и с чест да се разведе в Русе, а избяга в съда в село Долно Нанагорнище. Ама така е. Когато си женен и те фанат на калъп, дори и само с главата вътре, на колежката у фурната - ЩЕ ХВЪРЧИ ПЕРУШИНА И БАГАЖ ОТ БАЛКОНА. Коврата още не се е представила официално като госпожа Милф Кова.
Докладвай този коментар за нередност
×Ами да: Тук е спокойно защото в РУ-то дават лесно дипломи и затова идваме тук. Пък и като се върнем държим тежки приравнителни изпити и и изискванията в болниците там са по-високи отколкото тук. Това е истината.