Учени откриха неочаквани свойства на популярен антибиотик

1
Еднократна доза от медикамента подобрява паметта при млади хора
Еднократна доза от медикамента подобрява паметта при млади хора

Еднократна доза от медикамента подобрява паметта при млади хора

Често предписван антибиотик показва изненадващи свойства върху човешката памет и способността за учене, разкрива мащабно проучване на учени от университета в Цюрих, Швейцария.

Изследването, публикувано в престижното научно списание European Neuropsychopharmacology, демонстрира, че еднократен прием на антибиотика доксициклин в доза от 200 милиграма води до подобрение в декларативното учене и консолидирането на паметта при здрави млади хора.

"Механизмът на действие на доксициклина се състои в инхибиране на синтеза на бактериален протеин, който спира растежа на бактериите", обяснява професор доктор Борис Б. Kuednow, заместник-координатор за предклинични изследвания в университета в Цюрих.

В проучването, ръководено от доктор Олена М. Verley, са участвали 261 немскоговорящи доброволци на възраст между 18 и 40 години. Участниците са били разделени на две групи - едната получавала доксициклин, а другата - плацебо.

Резултатите показват, че приемът на антибиотика води до леко намаляване на двигателното учене, но същевременно подобрява дългосрочната двигателна памет. Учените подчертават, че не са открити значителни отрицателни ефекти върху когнитивните функции.

Доксициклинът принадлежи към групата на тетрациклиновите антибиотици и се използва широко в медицинската практика за лечение на респираторни и кожни заболявания, полово предавани болести и акне. Освен това, лекарството се прилага при превенция и лечение на малария и болести, пренасяни от кърлежи, включително лаймска болест.

Изследователите отбелязват, че тетрациклиновите антибиотици, включително доксициклин и миноциклин, проявяват невропротективни свойства. Предишни проучвания показват потенциала им при лечението на невродегенеративни заболявания като болестта на Алцхаймер, Паркинсон и множествена склероза чрез намаляване на възпалението и оксидативния стрес в нервната система.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Първи сняг. Кварталния тенекеджия удари шапката в земята с думите: "Сбогом сиромашия!"

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари