Трапезата за Бъдни вечер: Три свежи рецепти

0
Важното е ястията да са постни, което не е никак трудно
Важното е ястията да са постни, което не е никак трудно

Малко остава до коледните празници - онова време от годината, което традиционно посвещаваме на домашния уют, макар че през отминаващата 2020-а имахме много повече дни, прекарани със семейството, от която и да е друга предходна година

Бъдни вечер винаги е специална. Тогава като че ли се появява онзи дух, носещ надежда, че бъдещето ще е по-добро, а неприятностите ще останат завинаги в миналото.

И тъй като до този момент 2020 г. води класациите по нестандартност и изненадващи събития, решихме ние също да разчупим обстановката и да ви отправим няколко нетрадиционни кулинарни предизвикателства, които биха освежили празничната трапеза за Бъдни вечер.

В никакъв случай нямаме намерение да ви отказваме от обичайните ястия, защото традициите са за това - за да се спазват. Постните ни предложения са по-скоро едно леко намигване към отминаващата година и свежо допълнение към меню, което по принцип приготвяте.

Знаете, че в този така важен за християнството ден масата е отрупана задължително с постни ястия, които трябва да са с нечетен брой. Това условие определя главното място за приготовленията - кухнята, а там работата може да продължи с часове (с чаша вино определено ще е по-леко и приятно).

Основните ястия са ясни - сармички от лозов и/ или зелев лист, боб във всякакви форми, пълнени чушки и задължителната содена питка с паричка и късмети, вещаещи кое ще е водещото през идната година - късметът или печалбата от лотарията (но само ако пуснем фиш). И все пак стискаме палци на колкото се може повече хора да се падне здравето.

Наред с всички постни вкусотии, които се консумират в такива количества само на Бъдни вечер, защо да не добавим и нещо от себе си, нищо че няма да е съвсем традиционно? Все пак цялата година беше отвъд всякакви правила, а готвенето с експериментаторски дух може да бъде страхотно семейно забавление.

Единственото условие е в "новите" ястия да няма продукти от животински произход, което не е никак трудно.

На пазара все още има голямо разнообразие от сезонни кореноплодни зеленчуци, сочни и сушени плодове, ядки и всякакви зеленолистни, които се съчетават прекрасно в салати, основни ястия и дори в разядки, подхождащи страхотно на празничната питка. Малко разнообразие няма да навреди на никого, така че експериментирайте смело и се забавлявайте!

Но най-важният момент от вечерта си остава този, в който семейството се събира около масата за топлина, уют и надежда, че ни предстоят по-добри дни.

Ето ги и нашите по-различни предложения за това какво можете да сложите на масата:

Салата с киноа и печена тиква

Снимка: iStock

Нужните продукти за тази хранителна сладко-солена салата са:

160 гр. киноа

300 гр. печена тиква

1 глава червен лук

Две шепи прясна рукола

Сусам и ленено семе за поръсване

Начин на приготвяне:

Киноата се сварява и се оставя да изстине. Тиквата се нарязва на малки парчета. Изпича се във фурната до готовност и също се оставя да се охлади.

В голяма купа се слагат нарязания на полумесеци лук, руколата, тиквата и киноата. Разбъркват се внимателно и се поръсват със сусама и лененото семе.

Готовата салата се овкусява със зехтин сол и малко лимонов сок.

Лозови сарми по арменски

Снимка: iStock

Нужните продукти са:

1 ч.ч. ориз

2 големи глави лук

2 ½ ч.ч. вода

1 ч.л. захар

3 с.л. зехтин

½ ч.л. канела

1 ч.ч. златни стафиди

2 връзки пресни лозови листа или 1 буркан консервирани

Сол и черен пипер на вкус

Начин на приготвяне:

Лукът се нарязва на ситно и се задушава в зехтина. Добавя се оризът и се бърка на силен огън, докато стане кристален. Налива се 1 ч.ч. вода и котлонът се намалява на по-слаба степен. Разбърква се и към сместа се слагат подправките и стафидите.

Когато водата поизври, оризът е готов да се навие в лозовите листа. Ако някои от тях се накъсат, не се изхвърлят, а се отделят настрани.

Готовите сармички се нареждат в тавичка, която предварително се покрива с останалите лозови листа. Долива се 1 ½ ч.ч. вода и се слагат в предварително загрята фурна на 200 градуса. Пекат се, докато водата се изпари.

По желание върху готовите сармите може да се изстиска половин лимон.

Средиземноморска орехова разядка

Снимка: iStock

Нужните продукти за тази апетитна разядка са:

300 гр. сурови орехови ядки, предварително накиснати за няколко часа във вода

1 филия стар хляб

2-3 скилидки чесън

60 мл. зехтин

10-12 бр. маслини Каламата

1 стрък пресен розмарин

Сокът на половин лимон

Сол на вкус

Начин на приготвяне:

Чесънът и маслините се наситняват. В блендер се натрошава хлябът, а към него се добавят орехите, зехтинът, стръкът розмарин, маслините, чесънът, зехтинът, лимоновият сок и солта. Блендира се добре и се поднася в купички.

Разядката върви чудесно с топла питка.

Източник: webcafe

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари