Тръгна подписка срещу забраната за онлайн застраховане
- Редактор: Владимира Ангелова
- Коментари: 0
Редица неправителствени организации и физически лица инициираха подписка срещу забраната за онлайн застраховане, запазване на стикера като неделима част от застраховка „Гражданска отговорност“ и завишените правомощия на заместник-председателя на Комисията за финансов надзор (КФН), ръководещ Управление “Застраховател надзор”.
Петицията е инициатива на почти всички бивши ръководители на застрахователния надзор в България, както и редица браншови организации, като Българска уеб асоциация, Българска асоциация на софтуерните компании, ИКТ Клъстър, Инерактив адвъртайзинг бюро България, Българска асоциация на пострадали при катастрофи, Център за човешки права, Български съюз за директна демокрация и др., пише FBR.bg
Подписката, която може да бъде намерена в peticiq.com, ще бъде предадена на председателя на Народното събрание, депутатите от 43то НС и на Министерски съвет.
„През 21 век, когато България е една от страните с най-бърз интернет в света, когато 3,5 милиона души участваха в преброяването на населението по електронен път, когато можем да си купим всичко без да разпечатаме нито един лист хартия, Комисията за финансов надзор забранява сключването онлайн на най-масовата и най-стандартизирана застраховка - “Гражданска отговорност на автомобилистите”, пише в мотивите към петицията, която стартира в момент, когато проектът за нов Кодекс за застраховането е между първо и второ четене в Народното събрание.
"С внесения Законопроект за нов Кодекс за застраховането, под предтекст, че се въвеждат Европейски директиви, КФН се опитва да прокара лобистки текстове. Вече три години съществува електронна система за установяване на наличието на сключена застраховка и контролните органи, застрахованите и застрахователите извършват проверки чрез нея. Въпреки това Комисията за финансов надзор в лицето на госпожа Ралица Агайн-Гури изисква всеки, който сключва тази застраховка да плати допълнителна сума, за да купи стикер и чрез него да удостовери, че има застраховка. От 8 години, всички, които са сключили застраховки са платили ДОПЪЛНИТЕЛНО над застрахователните премии повече от 50 000 000 лева - пари, които може да бъдат спестени на хората. КФН не защитава интересите на потребителите, каквато е основната и мисия. Напротив, защитава икономическия интерес на производителя на стикера - печатница, свързана с народен представител от БСП и комисионните на няколко големи брокери, които нямат интерес от свободния достъп на гражданите до сключване на застраховки онлайн“, пишат още организаторите.
Авторите на петицията напомнят, че съгласно европейска директива относно дистанционната търговия на потребителски финансови услуги, онлайн застраховките са особено подходящи за електронни продажби. Във всички 27 страни от ЕС онлайн търговията на застрахователни продукти е изключително застъпена, в някои от тях застраховка “Гражданска отговорност” може да се сключва само онлайн.
"В проекта на Кодекса за застраховане съществуват изключително много текстове, които дават свръх правомощия на един единствен човек, а именно зам.председателя на КФН, ръководещ Управление “Застраховател надзор”, се казва още в мотивите за подписката.
„Недопустимо е да се предоставя възможност на един, единствен член на надзорния орган, да взима самостоятелно решения. Още повече, предоставена е възможност за субективна преценка относно относимите документи и процедури, която на практика е безконтролна от останалите членове на надзорния орган. Така предложени, текстовете създават абсолютна нестабилност, несигурност и възможност за злоупотреби“, предупреждават организаторите на петицията.
В проекта на Кодекса за застраховане съществуват изключително много текстове, които дават привилегировано отношение на застрахователните компании пред потребителите и накърняват правата на застрахованите лица, пише още в мотивите към подписката.
Авторите на инициативата ще дадат утре (24.11) повече подробности на пресконференция в Пресклуб БТА, на която ще присъстват Христо Христов – основател на застрахователния надзор в РБ, Даниела Конова – бивш директор на Дирекция „Застрахователен надзор“, Румен Гълъбинов – бивш зам.-председател на КФН, Борислав Богоев – бивш зам.- председател на КФН, Деян Николов – адвокат, Българската уеб асоциация, Българската асоциация на софтуерните компании, ИКТ Клъстър, Инерактив адвъртайзинг бюро България, Българската асоциация на пострадали при катастрофи, Центърът за човешки права,Българският съюз за директна демокрация.
Танцуващ Дядо Коледа носи празнично настроение в центъра на...
Червен код за две области от страната
Земетресение разлюля Софийска област
Танцуващ Дядо Коледа носи празнично настроение в центъра на...
Камион се заклещи в софийски тунел