Това лекарство е супер популярно, но всъщност не действа

1
Този медикамент не лекува болестта и е обикновен "манекен"
Този медикамент не лекува болестта и е обикновен "манекен"

Този медикамент не лекува болестта и е обикновен "манекен"

Значителна част от рафтовете на аптеките са заети от така наречените "фуфломицини" - лекарства, които не лекуват болестта и са обикновени "манекени", пише Здравето.

Тези лекарства наистина могат да ви помогнат поради плацебо ефекта, т.е. самохипнозата. Но тяхната неефективност е научно доказана и те почти никога не се използват за сериозно лечение.

Сред "фуфломицините" има и изключително популярни лекарства, които са познати на всеки човек.

Едно от тях е познатата и често рекламирана валериана.

Помага ли валериана - развенчаване на мит

Евгений Скрипник, невролог, психиатър и привърженик на медицината, основана на доказателства, говори за факта, че валерианата има ниска ефективност като успокоително.

Според лекаря ефективността на валериана почти не се различава от плацебо, т.е. "фалшив" препарат. Това важи за всякакъв сорт валериана, включително и за "българската валериана", която е много рекламирана в чужбина.

"Ефективността на валериана е 20-25%, наистина няма противопоказания и странични ефекти! Всичко е наред! Но ефективността е равна на плацебо ефекта! " - казва докторът.

Успокояващият ефект на валериана може да се дължи на наличието на алкохол. „Това, което наистина може да помогне в алкохолен разтвор на валериана, е алкохолът и самият процес на „броене“ на капки“, уточнява Евгений Скрипник.

Какво казва науката за валериана

Валериана като лекарство не е признат от повечето реномирани медицински организации. Изследванията върху валериана показват, че тя не помага при безсъние и не намалява тревожността. Лекарството няма да донесе вреда, но и ползи.

Друг научен анализ показва, че дозировката на валериана под 100 mg няма ефект върху тялото. За да има ефект от лекарството, една доза трябва да съдържа от 300 mg до 1 g екстракт от валериана.

На кого действа на валериана

Въпреки че валерианът практически няма ефект върху хората, доказано е силното му въздействие върху домашните котки. Понякога ветеринарните лекари могат да предпишат валериан за котки като лекарство, но здравите животни не трябва да го приемат.

Предполага се, че този ефект на лекарството върху котките се дължи на наличието на веществото актинидин във валериана, което мирише като котешки феромони.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 3
    1
    Моето Име
    Не видях и ред за други "лекарства" освен сатанизираната валериана.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари