Страх или веселие - как вирусът промени Коледа
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Монсерат Парело загубила съпруга си преди осем години, а събиранията за Рождество Христово с децата и внуците й помагали да се справи със самотата. Но тази година 83-годишната жена ще бъде сама за празника в дома си в Барселона заради опасността от заразяване с коронавируса
„В тези дни на пандемия изпитвам самота и гняв“, каза Парело, която се страхува, че „ще си отиде от живота, лишена от обич и топлота“.
След тази година на несигурност и хаос заради пандемията повечето хора не искаха за Коледа нищо друго, освен малко да се повеселят и да бъдат заедно, разкрива E-vestnik.
Вместо това мнозина навлизат в период на изолация, скърбят заради загубата на любими хора, тревожат се за своите работни места или се страхуват от нова и може би по-заразна разновидност на вируса.
Жителите на Лондон и околните райони не могат да се виждат с хора извън своето домакинство. На перуанците няма да им бъде позволено да ползват колите си за Коледа и Нова година, за да посещават дори близки роднини и приятели. Южноафриканците няма да могат да ходят на плаж на Бъдни вечер, Коледа или Нова година.
Ограниченията, налагани от местните и националните власти по света, са различни, но тази година малко са местата, където празниците ще изглеждат нормално.
Хората по света са изправени пред трудни решения – да се видят ли с изолирани възрастни роднини въпреки опасността, или да пропуснат една от може би малкото оставащи им Коледи, надявайки се да прекарат празника заедно догодина.
Съединените щати не са въвели национални ограничения за пътуване, оставяйки това решение на щатските власти, но федерална агенция съветва хората да останат у дома.
50-годишната адвокатка Мишел Далеър в Айдълуайлд, Мичиган, каза, че това ще е първата Коледа, на която тя няма да е с баща си, който живее в Северна Вирджиния. Те винаги са се събирали заедно със семейството за празниците, но решили, че тази година не си струва да се рискува.
„Тъжно е, но по-добре така, отколкото да не го видя никога повече“, каза Далеър, която има здравословни проблеми, които също я правят особено уязвима за вируса.
В Бразилия, която е на второ място в света по смъртни случаи от вируса след Съединените щати, Франсиско Пауло е взел подобно решение – да не посети възрастната си майка в Сао Жозе де Белмонте в щата Пернамбуко. Вместо това 53-годишният портиер ще работи на празника в сграда в Сао Пауло.
„Сега се надявам да отида с кола дотам (до Пернамбуко) през май и стискам палци тя да бъде ваксинирана дотогава“, каза Пауло. „Това не е весела Коледа, но поне съм здрав, както са и хората, които обичам.“
Смята се, че вирусът е причината за смъртта на над 1,7 милион души по света, а мнозина все още скърбят или се тревожат за любимите си хора в болници или социални домове в момент, когато има ново силно разпространение на вируса. Но някои, които са оцелели след преболедуване и всичко останало, връхлетяло ги през 2020 г., очакват да се зарадват.
Д-р Елисавета Томова, анестезиолог в Северна Македония, е изтощена, след като месеци наред е помагала на жени с вируса да родят и се е грижила за 26-годишния си син, прекарал заразата.
„Изправих се пред деветглава ламя и заедно със сина ми я победихме“, каза 54-годишната жена. „Сега единственото, от което имам нужда, е семейството ми да бъде около мен, да празнувам тихо и да изпълня сърцето си с радост.“
Много хора ще посрещнат празниците във финансова несигурност, след като карантините, наложени с цел да се забави разпространението на вируса, сериозно навредиха на икономиките.
25-годишният италиански главен готвач Матео Дзега, който работи в ресторанти, включени в рейтинговата система на „Мишлен“, загубил предложение за работа във Франция, след като било наредено баровете и ресторантите там да останат затворени до средата на януари. Той се надява да започне стаж в Копенхаген, стига ограниченията да не провалят и този план.
„Това ми създава напрежение“, каза Дзега. „Но в крайна сметка не бива да се оплаквам, когато толкова много хора страдат или умират. Можеш да загубиш много неща: работа, пари. Но аз съм тук и съм здрав“.
През последните седмици много страни затегнаха ограниченията с надеждата да овладеят разпространението на вируса, за да могат правилата да бъдат смекчени за Коледа. На много места обаче това не стана.
В Италия, която има най-големия брой потвърдени смъртни случаи в Европа и където мнозина изпаднаха в бедност след карантините, правителството наложи още по-строги ограничения.
Четирите нации от Обединеното кралство – Англия, Шотландия, Уелс и Северна Ирландия – изоставиха първоначалните си планове по Коледа да има възможност хората да се видят със семействата си. Само преди седмица, когато Великобритания стана първата страна, започнала използването на стриктно тествана ваксина, имаше големи надежди, че с ваксина може да се спре разпространението, но сега над празника тегне атмосфера на страх, след като ежедневните нови заразявания значително се увеличават.
Ситуацията става още по-мрачна, тъй като в Лондон и околните райони има силно разпространение на нова разновидност на вируса. В отговор десетки страни пътуванията от Великобритания.
За 40-годишния австралиец Мат Балч, който живее край Лондон, възможността да се откаже от плановете си Коледа дошла почти като облекчение. Балч трябвало да пътува до роднините на съпругата си Кели в Уелс заедно с нея и двете им малки деца.
„Перспективата да бъдем в кола по шест часа на отиване и на връщане с 3-месечно бебе и 2-годишно дете ме изпълваше с ужас“, каза той.
Но Джеймс Рен, който работи във финансовата индустрия на Хонконг, не е доволен от промяната в плановете. Той предвиждал да лети за дома си в Ирландия, но бързо изменящите се политики за пътуване и карантина, в съчетание с несигурността на ситуацията с коронавируса както в Хонконг, така и в чужбина, го накарали да отмени плановете си.
„Това е първият път, когато няма да бъда със семейството си за Коледа, въпреки че живея извън Ирландия от много години. Затова бях много разочарован, че трябваше да взема такова решение.“
Докато много страни затягаха ограниченията, Ливан, който има най-голям процент християнско население в Близкия изток, всъщност ги разхлабваше въпреки бързо увеличаващите се случаи. Той взе това решение, за да подсили болната си икономика и да смекчи отчаянието, изострено от разрушителния взрив на пристанището в Бейрут през август.
Но дори това не даде утеха на някои. „След празниците положението ще е бедствено“, каза Диала Фарес на 52 години. „Хората се държат, като че всичко е нормално, а нашето правителство не го е грижа.“
В цялата тази мрачна ситуация поне някои деца могат да бъдат спокойни, че Дядо Коледа все пак ще дойде.
Водещият специалист на САЩ по заразните болести д-р Антъни Фаучи каза по време на специално предаване на Си Ен Ен с героите от „Улица Сезам“, че е бил на Северния полюс и лично го е ваксинирал. „Той е добре и може да пътува“, каза Фаучи.
КЗП погна фирмите за бързи кредити
Русенец нападна млада жена в тунел на жилищен блок
Румен Радев: Металургията е ключ към европейската...
Томислав Дончев: Няма да подпишем декларацията срещу Пеевски
Румен Радев: Металургията е ключ към европейската...