Хората от Валенсия се мобилизираха срещу разрушенията
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
Хиляди доброволци помагат, но недоволството сред населението расте
В Испания проливните дъждове предизвикаха едно от най-тежките бедствия в страната от десетилетия насам, като обилните валежи причиниха наводнения, засегнали обширни региони, особено в района на Валенсия. Според публикувани данни към неделя жертвите на бедствието са достигнали 217, като повечето от тях – 213 души – са загинали във Валенсия. Много хора все още се водят в неизвестност, а властите предполагат, че има вероятност за още смъртни случаи, тъй като някои автомобили са били пометени от водата.
Недостиг на ресурси и спешна помощ
В засегнатите райони недостигът на питейна вода и храна се усеща все по-осезаемо. Отговорът на общността е силен – хиляди доброволци се включват в спасителните и възстановителните дейности. С кофи, лопати и метли, те помагат за отстраняване на калта и останките, оставени от наводненията. Един от координаторите на доброволческата платформа, Мария Пас Рамос, изрази пред АРД своята гордост от постигнатото. Тя обаче сподели и тревога, че ентусиазмът и желанието на хората да помагат може да отслабне с времето, отбелязва „Дойче Веле“.
Намеса на властите и нарастващо напрежение
Премиерът на Испания Педро Санчес изпрати 10 000 полицаи и войници в регионите, засегнати от наводненията, за да подкрепят усилията на местните власти. Военни и водолази са мобилизирани за разчистване на улици и претърсване на наводнени зони, като особено внимание се отделя на подземни паркинги, гаражи и тунели, където може да има блокирани хора. Междувременно обаче властите са изправени и пред друг проблем – мародерство. Според местните източници, досега са арестувани над 80 души за кражби от пострадали имоти.
Жителите на засегнатите градове, особено тези в западната и южната част на Валенсия, изразяват нарастващо недоволство от реакцията на правителството. В първите часове след бедствието много от пострадалите населени места са останали без електричество, телекомуникации, питейна вода и храна, което е породило усещане за изоставеност от страна на държавата.