Русе след Освобождението - модни ателиета и една от първите шапкарници „Чикаго“
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 8
Изложба разкрива лукса в Русе от 19 век
Русенският исторически музей представя нова впечатляваща сбирка, която разкрива разкоша и елегантността на градския живот в Русе през 19 век. Изложбата "Луксът в 'Малката Виена'" представя колекция от изискани предмети, които са красили домовете на заможните русенски фамилии.
Достъпен лукс за нова класа
В средата на 19 век европейските фабрики започват масово производство на копия на луксозни ръчно изработени предмети. Достъпните варианти на скъпите стоки включват прибори от различни метални сплави вместо сребро и стъклени изделия като заместител на кристалните. Това прави луксозните стоки достъпни не само за аристокрацията, но и за развиващата се буржоазна класа в България.
Европейски влияния
"Порцеланът идва от Майсен, металът идва от Вюртемберг, от Виена идват много моди, от Париж. Освен че идват самите вещи, хората носят със себе си и каталози–така щото човек да може да си седне вкъщи и да си ги поръча по каталожните им номера", споделя Десислава Тихолова - уредник в Музея на градското всекидневие.
Символи на статус
Изложбата включва разнообразни експонати като музикална кутия, масичка за сервиране и колекция от часовници - стенни, настолни, джобни и ръчни. "В традиционната наша култура мерките за мерене на час са според движението на слънцето. За да можеш да си носиш часовника в себе си и да можеш да си го вадиш в мъжкия клуб, това означава, че имаш съответното положение в обществото", обяснява Тихолова.
Модерни удобства и военни спомени
Сред експонатите се откроява и хладилник, охлаждан с ледени блокове от замръзналия Дунав, етажерка и специална мастилница. "На тази мастилница има едни дати, които се свързват с годините 16-а и 17-а, Първата световна война, и с образуването на 3-а и 4-а българска армия за румънския и за южния фронт. И всъщност тази мастилница се превръща в предмет на лукса, а сама по себе си е предмет на тренд чарта, на войнишкото изкуство, знак за всеобща памет", разказва уредничката.
Модна столица на България
След Освобождението Русе се утвърждава като моден център, привличащ дори софийски министерски съпруги за поръчка на рокли и шапки. Градът става известен със своите шивашки ателиета и една от първите шапкарници "Чикаго".
Докладвай този коментар за нередност
×Stoian: Русенци са много класни хора,говорят правилно,обличат се чудесно,стилни са,и все още носят разкошни шапки, шалове ръкавици и изглеждат невероятно.Няма друг град като Русе в Бьлгария,шикозен и красив.Аз сьм от София,но е една мизерна дупка, мрьсотия и неуредици,пълно с прости хора, гангстери и престъпници.Едно голямо село.,разликата от селото ,е ,че София има тротоари.По нищо друго не се различава,че столица.Жалка история.....
Докладвай този коментар за нередност
×нда: Малко русчуклии останахме в града, сега всичкото за русенец се брои, а дали става или не, друг въпрос!
Докладвай този коментар за нередност
×до до 3: Не дъм Мехмед, а съм Петър и съм роден в Русе. И няма какво да правя в Делиормана, понеже родата ми не е от там. Но това не променя факта, че русЯнци са миризливи селяндури като теб.
Докладвай този коментар за нередност
×Люлин Матеев: Дори на бесарабски пишколап като мен е ясно,че ако не бяха руските освободители,нямаше да има и "лукс на малката Виена".
Докладвай този коментар за нередност
×до 3: След като е така, какво търсиш в Русе и в русенски сайт, Мехмеде? Стой си в китния Делиорман!