Интересни факти за коледните традиции в Русчук
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Как западноевропейските влияния променят празника?
Началникът на Държавен архив - Русе, Толя Чорбаджиева, разкри любопитни исторически факти за празничните традиции в града от началото на миналия век. В специално интервю за Дарик радио тя представи архивни документи, които описват как русенци са посрещали Коледа преди 100 години.
Първите коледни дървета в крайдунавския град
През средата на 19 век западноевропейската традиция за украсяване на коледно дърво започва да навлиза в българските земи. Архивните документи разкриват, че през двадесетте и тридесетте години на миналия век състоятелните русенски фамилии вече са украсявали домовете си с елхи. През 1923 година цветарница "Теменужка" е предлагала внушителни коледни дървета с височина до 5 метра.
Балове и празненства
Военният клуб в Русе е поддържал традицията да организира коледни балове с украсена елха. През 1930 година в село Мартен, Русенско, капитан Стоян Радев е организирал специално коледно тържество с елха за децата от селото.
Спорът за коледуването през 1930 година
Любопитен исторически епизод разкрива сблъсъка между традициите и градската управа през 1930 година. Тогавашният русенски градоначалник издава заповед за забрана на коледуването с два аргумента - да не възпрепятства дейността на градския комитет за събиране на помощи и да не притеснява гражданите. Населението реагира остро срещу тази забрана, като отправя писмено възражение към градската управа.
Благотворителност в старо време
Документите от двадесетте години на миналия век свидетелстват за активна благотворителна дейност в Русчук. Градският комитет за благотворителност е координирал множество инициативи в подкрепа на нуждаещите се, а местните дружества са показвали забележителна активност в помощ на по-бедните жители.