Магазини с народни цени: Защо идеята среща съпротива в малките села?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 4

Пощенските служители не могат да съвместяват задълженията си с продажба на хранителни стоки
Идеята за разкриване на държавни магазини с продукти от първа необходимост на ниски цени с минимална надценка продължава да предизвиква сериозни въпроси сред жителите на малките населени места. Първоначално беше предложено тези обекти да функционират в пощенските станции, но при посещение в село Долна Кремена става ясно, че такова решение е практически неприложимо.
Кметът на Долна Кремена Румен Серафимов е категоричен в позицията си: "Да видя как ще качи хляба, как ще качи продуктите, нали ще трябва олио, оцет, сирене, салам. Как ще го качи до втория етаж, къде ще го складира, къде ще го съхрани? Помещението е три на три. Първо, ще залежава тази стока и ако трябва да купуваме вмирисана стока за дребни стотинки, хората няма да я купуват и ще се изхвърли".
Неподходящи условия и ограничения
В Долна Кремена пощата се помещава в малка стая на втория етаж на кметството, като работното време с клиенти е само от 8:00 до 11:00 часа. Това автоматично поставя множество логистични проблеми пред евентуалното функциониране на магазин в същото помещение.
Местните жители изразяват скептицизъм относно практическото приложение на идеята. Веселка Йорданова споделя: "За мен не е нормално това нещо, кой ще чисти, кой ще качва тая стока, тази жена, като раздава пенсии, как ще смогне да раздава пенсии на 50 човека и в същото време да продава евтина стока. Или например, тя е до 12 часа на работа, ако някой човек се сети следобед да си купи евтин хляб, как ще дойде да си купи".
Друг жител, Павлин Колев, допълва: "Абсолютно не го виждам, защото няма смисъл от цялата работа тук за селото, то си има два-три магазина тук и е предоволно".
Нереална конкуренция за местния бизнес
Дори ако държавните магазини не бъдат разположени в пощите, собствениците на съществуващите търговски обекти не виждат как те биха могли да бъдат реална конкуренция.
Клавдия Петкова, управител на магазин в Долна Кремена, обяснява: "Не виждам смисъла при този магазин да имаме евтин магазин, който няма да работи със същите условия, при които ние работим. Ние работим сутрин от 6, вечер до 20-21 часа, докато има хора. В другия магазин предполагам, че ще продават няколко неща, няколко асортимента".
Допълнителен проблем представлява фактът, че някои пощенски станции не работят всеки ден. В село Лютиброд например, пощата е отворена само в понеделник, сряда и петък, както обяснява пощенският служител Румяна Георгиева: "В ден вторник и четвъртък няма как да стане, не работи пощата, не. Служителят работи, но обслужва село Оселна".
Алтернативни предложения
Кметът на Долна Кремена предлага друго решение, ако изобщо идеята с държавните магазини бъде реализирана: "Магазини евтини да има в общинските центрове, в общините, има 260 общини, във всяка община да има такъв магазин, пък който иска, от тука да иде да си купи евтин хляб и салам".
Жителите на селото изразяват и сериозни съмнения дали изобщо някога ще има такива магазини. Един от тях, представен като Филип, коментира саркастично: "Кога? Както станаха бензиностанциите ли? Е, ще стане, ама друг път".
Местните жители предлагат друга алтернатива - вместо да се инвестират средства в създаване на магазини с народни цени, парите да бъдат насочени към повишаване на доходите, заради които България остава на последните места в Европейския съюз.
Докладвай този коментар за нередност
×До 3: И целта е постигната:Имаме политик,който "милее" за народа!!
Докладвай този коментар за нередност
×Вай: Дадоха идея, РАЗЛАЯХА КУЧЕТАТА!!!
Докладвай този коментар за нередност
×нда: държавни магазини в пощите ще има толкова, колкото има държавни бензиностанции!
Докладвай този коментар за нередност
×root: Колко са ми забавни, те не разбират, че идеята не е за пощи, а за държавна намеса за защита на производство, и те ги били питали, смятай, протокола пет пари не дава, кой е на власт в държавата, той казва подсилване или пълно одържавяване на критични сектори, първо отгоре отвън, първо със добро, проба грешка, после със лошо и вътре първо със добро после, проба грешка, после няма има даже въпроси, питали ги били, и те им се вързват, не схващат че им гледат "почвата" и че на някой му дреме, ако се притеснявате от корупция си мислете за дигиталната работа, и си помислете как работи корупцията, тогаз, и ако я има на високо ниво и нещата са изпуснати, колко време глобалния протоколен контрол ще държи жива европа без да я изравни със земята и да оправи нещата по другия начин, е друг въпрос, ще клекнат и няма има корупция или няма ги има, ако не се засилят нещата в прав път, никой няма ги пита... Мн забавно, магазините имали претенции, вие ся имате претенции и знаете много, ама ви гледат, после който е бил лош и много е знаел ще се запомни че не е тръгнал със добро по правия път... Но вие ще схванете за к'во иде реч по на татъка, явно бавно загряват още че им гледат сеира... Слабата зона не може да плаща на съюза, като няма контрол и подсилване, тогава е излишна и не е в помощ а в тежест, такива тежести не ги харесваме много...