Собственици на сгради, паметници на културата искат законови промени
- Редактор: Ралица Тодорoва
- Коментари: 0
Русенци, собственици на сгради, паметници на културата, настояват за законови промени – ако не могат да бъдат поддържани и станат опасни, статутът им да се промени.
Експерти от община Русе обясниха, че промяната става с решение на комисия към Министерството на културата. За това обаче трябва да има основателни причини, а липсата на финансова възможност не е сред тях, съобщава БНТ Русе.
Тази къща е построена през 1909 година от Тодор Тонев – първи окръжен инженер на Русе в края на 19-и век. Това разказва Михала Димитрова, която преди 50 години купува половината имот от сина му и оттогава има проблем с поддръжката, защото няма право да ремонтира само своя дял – другият е на Жилфонд. След реституцията другата част няколко пъти била препродавана и междувременно сградата съвсем се разрушила.
Михала Димитрова: „Обаче не можем нищо да пипнем. Писала съм писма до министрите на културата. Отговарят ми – да я съборим и да я построим наново. Обаче ние нямаме средства.“
Красивата къща в стил сецесион има съдбата на много други сгради в Русе. Собствениците им се грижат за тях доколкото могат, това са сгради на повече от 100 години и изискват сериозна поддръжка, а за всяка дейност по фасадата се изисква разрешение от Института по паметниците на културата. Затова Михала Димитрова иска сградата да бъде заличена от списъка. Но това е почти невъзможно, обясняват специалистите.
Живка Бучуковска – гл. архитект на община Русе: „Това е един процес, който изисква комисия от Министерството на културата, от представители на различни институции, обследвания, така че не може да се случи толкова бързо.“
Михала Димитрова: „Ако махнете една носеща греда, всичко ще се разпадне. И сега само се молим, когато падне, да няма никой вътре, да не ни убие.“
Главният архитект на община Русе Живка Бучуковска обясни, че даже и да бъде съборена къщата или пък се самосрути, според закона нейният статут ще си остане и тя трябва да бъде възстановена. Местната администрация също не може да помогне, тъй като има право да кандидатства по програми и да ремонтира единствено общински собственост. Програмата „Красива България“ в момента също е насочена само към обществени сгради. И пред частните собственици остава възможността да намерят на кого да продадат имота.
Людмила Елкова: И чужди, и български фирми се изнасят от...
Единственият медицински хеликоптер у нас не може да стигне...
Пребитият служител в столичен мол е във ВМА с мозъчно...
Иван Христов: Бях на три уискита преди 9 часа сутринта
Иван Христов: Бях на три уискита преди 9 часа сутринта